Analytici: ČNB nechá sazby beze změny, hrozba intervencí stoupá

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek ponechá podle analytiků oslovených ČTK úrokové sazby, které jsou prakticky na nule, beze změny. Ekonomové ani nepředpokládají, že by centrální banka přistoupila k devizovým intervencím proti silné koruně. Zároveň ale upozorňují a možnost, že ČNB může překvapit a k intervencím přeci jen přistoupit. 

Guvernér ČNB Miroslav Singer totiž tento týden uvedl, že si stále myslí, že další uvolnění měnové politiky bude potřeba a centrální banka bude muset přistoupit k devizovým intervencím. Ty přitom označil za "téměř jedinou schůdnou možnost" dalšího uvolnění měnových podmínek. Naopak členka bankovní rady Eva Zamrazilová uvedla, že centrální banka by měla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky prostřednictvím prodejů koruny na devizovém trhu jen v případě, že by česká měna posílila bez opory v ekonomice. 
    
"ČNB na svém dalším zasedání, stejně jako v uplynulých měsících, téměř jistě nechá úrokové sazby beze změny. Důvodem je stále velmi nízká inflace. Otázkou je, jak se členové bankovní rady postaví k měnovým intervencím proti koruně. Podle mého názoru intervence spuštěny nebudou," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko. Zároveň dodal, že ČNB setrvá v současném módu, kdy umělé oslabování koruny intervencemi nevyloučí, ale zároveň neoznámí jejich okamžité spuštění. 
    
Analytik Home Credit Michal Kozub upozornil, že pokud by nastal zásadní ekonomický růst, tak lze očekávat změnu úrokových v sazbách někdy během druhé poloviny roku 2014. "Dříve ale rozhodně k růstu nedojde," dodal. 
    
"Žádnou změnu měnově politických sazeb ani spuštění devizových intervencí na příštím zasedání ČNB nečekáme. Ale je třeba mít na paměti, že ČNB je na hraně rozhodnutí, zda s devizovými intervencemi začít či nikoliv," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. 
    
Jednání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastní všech sedm členů bankovní rady. 
 
zdroj: ČTK