Blíží se čas dovolených, máte platný cestovní pas?

Doba letních dovolených se blíží a během ní mnoho občanů plánuje cestu do zahraničí. Co ale dělat, pokud nemáte platný cestovní pas?

Požádejte o vydání nového cestovního pasu a nenechávejte podání žádosti až do doby před letní turistickou sezónou. Vyhnete se tak zbytečným frontám na úřadech a ušetříte čas.

Bez rizika ale nejste, ani pokud cestovní pas vlastníte. Určitě si zkontrolujte, do kdy platí. Plánujete-li cestovat mimo Evropskou unii, zjistěte si u zastupitelského úřadu daného státu, jakou minimální dobu platnosti cestovního pasu vyžaduje.

Upozorňujeme, že dnem 26. června 2012 skončí možnost cestování dětí zapsaných v cestovních dokladech rodičů. Po tomto datu musí mít každý občan České republiky k vycestování do zahraničí vlastní cestovní doklad. Z tohoto důvodu doporučujeme včas požádat o vydání cestovního dokladu dítěti. K vycestování do států Evropské unie lze kromě cestovního dokladu použít občanský průkaz. Od 1. ledna 2012 lze požádat o vydání občanského průkazu také pro občany mladší 15 let.

www.praha5.cz