Bouře lámala stromy a odstřihla desítky lidí od proudu

Bouřky a přívalové deště v noci na dnešek a ráno zaměstnávaly hasiče a energetiky v Čechách. Nejhorší situace byla v Královéhradeckém kraji, kde zůstaly desítky rodin bez proudu. Bouřka také lámala stromy a zaplavila sklepy například ve středních Čechách nebo v Ústeckém a Plzeňském kraji. Odpoledne vyjížděli hasiči na Vysočině. Meteorologové varují, že přívalové deště budou pokračovat až do středečního rána, na některých místech se mohou rozvodnit řeky.

Dnes odpoledne zasáhla silná bouře Vysočinu. Hasiči vyjížděli k dvěma desítkám případů. V Moravských Křižánkách na Žďársku hořela po úderu blesku střecha rodinného domu, v Přísece hořely dráty elektrického vedení, které rovněž zasáhl blesk. V ulici Romana Havelky v Jihlavě vznikly po silném dešti dvě rozsáhlé vodní laguny. Silná bouřka se po poledni prohnala také pásem jižních Čech, nezpůsobila ale vážné škody.

V Královéhradeckém kraji způsobil noční a ranní déšť komplikace i v dopravě. Voda zaplavila silnici a železniční přejezd na okraji Jaroměře a také hlavní silnici z Hradce Králové do Náchoda v obci Dolany a v Jaroměři. Místy teklo až 30 centimetrů vody. V Náchodě byla zaplavena silnice pod mostem v Kladské ulici.
 
Stromy a větve popadané do vedení způsobily deset poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na nízkém napětí. Nejhorší situace byla na Trutnovsku a v podhůří Orlických hor. Před polednem zbývalo opravit poslední tři poruchy na vysokém napětí. Na opravách nízkého napětí se stále pracuje, hotové by měly být během dneška. Elektrické vedení bylo poškozeno i v Plzeňském kraji.
 
Bez dodávky elektrického proudu zůstala po noční bouřce část obyvatel Volfartic na Českolipsku. Dodávky do Nové Vsi přerušil strom, který spadl do elektrického vedení a strhl dráty z šesti sloupů. Na opravě se pracuje.
 
Hasiči na mnoha místech Čech vyjížděli k čerpání vody ze sklepů a také ke stromům popadaným na silnice. Ve Středočeském kraji odstraňovali ze silnic zhruba tři desítky stromů, v Libereckém kraji zaznamenali 21 výjezdů. V Plzeňském kraji hasiči sedmnáctkrát čerpali vodu a čtrnáctkrát odstraňovali stromy. Celkem 43 výjezdů zaznamenali hasiči v Ústeckém kraji, téměř tři desítky případů se týkaly spadaných stromů a větví, čtrnáctkrát museli odčerpávat vodu ze sklepů a ze silnic.
 
V Křinci na Nymbursku ráno zasáhl blesk rodinný domek a zapálil střechu. Způsobená škoda je asi 20.000 korun. Podobnou škodu způsobil také požár dřevěné kůlny v Pilníkově na Trutnovsku, kterou také zapálil blesk.
 
V Milíně na Příbramsku a v okolí padaly v noci velké kroupy, které způsobily značné škody na majetku. Rozbité jsou střechy, okna i skleníky. Lidé, kteří večer svá auta nezaparkovali do garáží, se nyní obracejí na pojišťovny a servisy.
 
Meteorologové stále varují před silnými bouřkami s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem. Mohou se proto rozvodnit řeky, které jsou po předchozím dešti už plné vody. Výstraha platí od dnešních 12:00 do středečních 06:00 pro všechny kraje s výjimkou Karlovarského a Ústeckého. Pro Plzeňský kraj platí do středečního rána povodňová bdělost.
 
zdroj: ČTK