Bývalá koalice jednotně odmítne vyslovit důvěru Rusnokově vládě

Strany ODS, TOP 09 a LIDEM ve středu jednotně odmítnou vyslovit důvěru vládě Jiřího Rusnoka. Po společném jednání bývalé vládní koalice to novinářům řekla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Trojice stran prý stále disponuje 101 hlasy pro vytvoření vlastní vlády, v jejímž čele by stanula právě Němcová. Prezidenta Miloše Zemana chtějí na středeční schůzi Sněmovny vyzvat, aby šéfku dolní komory Parlamentu pověřil sestavením vlády, která by měla důvěru poslanců.

Podle Němcové jsou pro sestavení vlády složené ze stran někdejší koalice všichni jejich poslanci spolu s nezařazeným zákonodárcem Michalem Doktorem. Rusnokův kabinet tak zřejmě důvěru nezíská. "V případě, že nezíská vláda důvěru, je jasné, že se musí dít některé další kroky, aby země nebyla uvržena do hlubší nestability," řekla na tiskové konferenci po jednání Němcová.

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka

Na středeční jednání Sněmovny chce trojkoalice zařadit bod, kterým vyzve prezidenta Zemana, aby "v souladu s ústavou, ústavními zvyklostmi konal tak, aby ČR měla legitimní vládu, která by disponovala důvěrou Poslanecké sněmovny," uvedla Němcová. Vzhledem k tomu, že bývalá koalice disponuje ve Sněmovně většinou, žádná jiná vláda nemůže získat důvěru poslanců, uvedla místopředsedkyně ODS.

"Neexistuje žádná jiná vláda, která by se mohla opírat o podporu v Poslanecké sněmovně a mohla by tedy úspěšně zvládnout závěr roku," řekla Němcová. Poslance čeká v druhé polovině roku zejména schvalování návrhu státního rozpočtu. "Jsou tam i další priority, které pouze legitimní vláda s podporou většiny v Poslanecké sněmovně může úspěšně zvládnout," dodala šéfka Sněmovny.

Premiér Rusnok dnes jednal v dolní komoře parlamentu o podpoře pro svůj kabinet. Na svou stranu získal hlasy ČSSD, komunistů a Věcí veřejných. Proti němu však stojí jednotná koalice TOP 09, LIDEM a ODS. Jeho vláda tak důvěru zřejmě nezíská.

V takovém případě bude další postup v řešení politické situace na prezidentovi. Ve hře zůstává varianta, že by sestavením kabinetu pověřil předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Zeman ale může také jmenovat premiérkou Němcovou, ale i někoho jiného.

Autor: ČTK