Centrum Prahy nabízí produkce festivalu pouličního divadla

Pražané i zahraniční turisté na dolním konci Václavského náměstí měli dnes odpoledne ojedinělou podívanou, když se tento prostor proměnil v místo setkávání pouličních umělců z celého světa. Až do 18. července tu budou vždy od 16:00 hodin v rámci festivalu s názvem Za dveřmi tančit, zpívat, muzicírovat, ale i létat ve vzduchu a chodit po fasádách umělci dvou desítek představení z osmi zemí.

Zahájení obstarala produkce skupiny Long Vehicle Circus, jejíž členové tančí na chůdách; přihlíželo jí několik stovek lidí. V průvodu se objevili i členové souboru Teatr Voskresinnia.
 
Šestý ročník Mezinárodního festivalu pouličního divadla Za dveřmi nabídne Pražanům stovky umělců patřící ke špičkám pouličního divadla. Na jednom místě se tak potkají například umělci z České republiky, Polska, Německa a Ukrajiny.
 
"Jedním z motivů letošního ročníku festivalu Za dveřmi jsou andělé, jejich čistota a krása. Na andělských křídlech plných imaginace a fantazie se mohou diváci společně s účinkujícími proletět pět červencových dní, kdy se bude festival konat," řekla ČTK organizátorka Michaela Holbíková. Poukázala právě na ukrajinský soubor založený v roce 1990 ve Lvově, jehož členové propojují tradiční a psychologické herectví se specializací na plenérové inscenace. Poprvé byli v Praze v roce 2009 právě v rámci festivalu Za dveřmi, letos tu uvedou představením Setkat se s Prosperem.
 
Polský Teatr Biuro Podrózy vůbec poprvé před zraky diváků uvede představení s názvem Pan Hlav inspirované literárním dílem Franze Kafky, jehož výročí 90 let od úmrtí je právě letos. Inspiraci našli autoři především v povídce Umělec v hladovění.
 
Do Prahy dále přijede například portugalské Teatro SÓ působící v současné době v Berlíně. Za poetické představení Sómente o osamělosti a stáří obdrželo řadu prestižních ocenění. Návštěvníci se mohou těšit i na představení Život je swing! od Long Vehicle Circus, které mělo světovou premiéru letos na jaře v rámci doprovodného programu závodu Formule 1 v Bahrajnu. S unikátní show zavítají do Prahy berlínští Grotest Maru, kteří přijedou s představením Timebank - na vertikální akrobacii na fasádě Ehlenova domu na Jungmannově náměstí.
 
V.O.S.A. Theatre ve svém Vysokém snění představí originální samohyby, které okouzlily publikum po celém světě. Inscenace, která měla premiéru na EXPO 2010 v Šanghaji a podívala se i do Perského zálivu, se tentokrát objeví na Václavském náměstí a tuto pětidenní přehlídku pouličního divadla 18. července zakončí.
 
zdroj: ČTK