Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Co víte a nevíte o kávě . . .

19. 11 2007 | Káva už není jen ráno vypít a jít. Proč si ráno malinko nepřivstat a udělat si z kávy malý ranní rituál? Uvidíte, jak se budete už při probuzení těšit. Ovšem není také nad to, pořídit si kvalitní kávu. Sice si pár desítek, někdy i stovek korun připlatíte, ale ta rána poté opravdu budou stát za to! Ale víte o ní víc?


Arabská pověst praví, že roku 1250 n. l. šejk Omar, který byl již z požívání syrových kávových zrn hladový a znechucený,  zkusil kávu uvařit a nálev z ní vypít. Káva se projevila jako povzbuzující prostředek.
Pověst z Arábie či Egypta vypráví o pastevcových kozách, které spásaly bobule podobné třešním. Kozy po nich byly čilé a bujné. Pastevec vyprávěl o tomto poznatku místnímu opatovi a ten pak nálev zkoušel pít i s mnichy. Byli pak při modlitbách svěžejší.
Při pití kávy si třeba vzpomeňte, že jste se dočetli že:

  • Káva každý den ztrácí na aroma, chuti a vůni. Po upražení vydrží cca týden, po d 2 týdnech se sníží aroma na polovinu.
  • Káva je pojmenována podle etiopské provincie Kaffa.
  • První kavárny byly zřízeny v Mekce a jmenovali se Kaveh Kanes, v Čechách se pak objevila první kavárna roku 1714, jiný pramen udává 1708, v Praze.
  • Česáč kávy potřebuje k naplnění 45 nebo 60 kg žoku 3-6 dní.
  • Nejvíce kyselá káva je z Kostariky a Kolumbie.
  • PERKOLÁTOR je přístroj vynalezený ve Francii. Vaří se v něm hořká káva.
  • V Japonsku zaplatíte v přepočtu 1600,- Kč za šálek. Bývá často dárkem k novému roku. Japonsko jako jediná země na světě slaví 1. října Den kávy.
  • Nejdražší kávou světa je Jamajská Blue Mountain a podává se právě v Japonsku na nový rok.

Doprovodný obrázekV našem centru v Ústí nad Labem Vám můžeme nabídnout opravdu výbornou kávu, kterou nám dodává CAFFE08 a je pražená přímo po objednávce. Tím se vyvarujeme ztrátě aroma, o které právě píšeme.

Kávu CAFFE08 si můžete zakoupit přímo na eshopu zde a nebo v prodejnách NATURA p. Grešíka, který ji odebírá přímo z pražírny v Březinách u Děčína. Nyní má v nabídce kávu v 5 druzích, a to brazislkou, kolumbijskou, kostarickou, keňskou a kávu z Etiopie.

Ochutnat si ji můžete například v restauraci Výpřež v Děčíně, kde ji umí připravit na jedničku.

Text: Roman Kunert

Diskuse

Čtěte více

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Soukromou základní školu Cesta k úspěchu, která se zaměřila na vzdělávání nadaných a talentovaných dětí založil Stanislav Svoboda před 13 lety. Od letošního září na ni budou moci žáci absolvovat ...

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Jste dobrodruzi, kteří mají rádi roadtripy a cestování bez zbytečného plánování? Chtěli byste se každé ráno probouzet s jiným výhledem – jednou na hory, podruhé na vinice a pak třeba na hladinu ...

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Jsou to dva měsíce, kdy jsme zahájili boj proti epidemii onemocnění COVID-19. Zavedla se spousta opatření, která nám změnila život. Jak se ale život změnil těm, kteří již trpí vážným onemocněním ...

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

V Praze 8 po dvou vlnách samoobslužného bezplatného výdeje dezinfekce veřejnosti přichází třetí vlna s rozšířením výdeje i pro živnostníky a malé podnikatele. Výdej dezinfekce bude probíhat od ...

Proč se bílá barva střech stane možná stejně oblíbená jako u aut?

Proč se bílá barva střech stane možná stejně oblíbená jako u aut?

Bílé auto chtěl dříve jen málokdo – většina z nás inklinovala k tmavým odstínům. Dnes přitom u automobilů vládne bílá celosvětovému žebříčku popularity, zatímco tmavé barvy ustupují do pozadí. ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO