Cyklo-běh za Českou republiku bez drog

U příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, tedy 26. června, se v Praze uskuteční pod záštitou starosty Prahy 5 MUDr. Radka Klímy závěrečná etapa již 9. ročníku cyklo-běhu za Českou republiku bez drog. Ten odstartoval 13. června 2011 ve Zlíně a vede přes 33 měst Čech a Moravy.

Cílem akce je upozornit na problematiku drog, především ve spojení s mládeží a dětmi, a pomoci posílit aktivity na poli primární prevence, kde dlouhodobě panuje nízká informovanost.

Trasa závodu čítá celkem 1250 kilometrů a 8-10 členná družstva urazí tuto vzdálenost za 12 dní. Denně je tak čeká v průměru 120 km. V průběhu maratonu závodníci navštíví představitele měst a budou s nimi mluvit o drogové problematice a jejím řešení.

Součástí závodu jsou i protidrogové informační kampaně, při kterých jsou distribuovány letáky a brožury o tom, co drogy jsou a co způsobují. Občané se také mohou ptát odborníků na otázky o návykových látkách.

Podle průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z roku 2007 došlo ve věkové kategorii dětí od 15 do16 let k nárůstu užití marihuany ze 43,8 % v roce 2003 na 45,1 %. Česká republika je na tom nejhůře ze všech evropských zemí. Zkušenost dětí s marihuanou navíc vzrostla u dětí do 13 let o více než 5 procentních bodů na 20,7 %.

www.praha5.cz