Do Vlachovic dorazí 100 vojáků, neprodyšně uzavřou areál skladu

Do Vlachovic na Zlínsku, kde nedávno vybuchl muniční sklad, dorazí v nejbližších dnech 100 vojáků. O jejich vyslání dnes rozhodla vláda. Jedním z hlavních úkolů vojáků bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který chce místo v sobotu navštívit, neprodyšné uzavření areálu. Podle Sobotky případ ukázal na bílá místa v legislativě týkající se nakládání s municí. Ministerstvo vnitra proto do měsíce zpracuje legislativní analýzu.

"Vláda dnes rozhodla o tom, že policisty posílí 100 vojáků armády České republiky, předpokládám, že v příštích dnech by se mohli velmi rychle přesunout na místo," řekl na dnešní tiskové konferenci Sobotka. Cílem zvýšené ostrahy areálu ve Vrběticích, které jsou částí Vlachovic, je ochrana životů, zdraví a majetku občanů.
 
V celém areálu, který nebyl zahrnut do krizových plánů, je podle odhadu, který dnes zazněl na jednání vlády, až 15.000 tun munice. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že v místě stále dochází k výbuchům. Jeho resort je připraven pomoci soukromým firmám skladujícím munici s jejím odvozem. Jedná se například o možnosti odvozu části materiálu do vojenského areálu v Květné.
 
Situace na místě se podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) zlepšuje a v epicentru výbuchu již klesla teplota na 80 až 90 stupňů Celsia, zatímco na začátku dosahovala až 1400 stupňů. Materiál ale podle něj nelze dostupnými prostředky hasit.
 
S odvozem munice bude podle Chovance možné začít až zhruba týden poté, co přestanou výbuchy. Všech pět firem, které stát vyzval k odvozu munice, komunikuje s úřady a má zájem věc řešit, uvedl. Místo podle něj policie v současné době vyhodnocuje jako nevhodné pro další skladování.
 
Příčiny výbuchu se dnes vláda podle Sobotky nezabývala. Nejprve chce vyčkat na zpracování odborných analýz. Na nich se podílejí i hasiči. Jejich šéf Drahoslav Ryba dnes popřel informace o tom, že by hasiči nevěděli o tom, že ve skladu je munice. "Referoval jsem vládě o tom, že všechny jednotky, které vyjížděly k tomu zásahu, od počátku věděly, že jedou na požár muničního skladu, a také se tak správně chovaly," uvedl.
 
Podle zlínského hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) by se měla změnit legislativa. Kraj totiž neměl dostatek informací o požárních rizicích a bezpečnosti areálu. "My jsme ty informace neměli. Chce to novelizaci právních norem," řekl novinářům při odchodu z jednání vlády, kterého se také účastnil. "Soustředím se na to, aby se problém vyřešil v zájmu občanů, aby to tam ani v budoucnosti nebylo. Občané už nevěří ničemu," dodal.
 
zdroj: ČTK