Dovoz metylalkoholu bude stát více hlídat, uvedl Nečas

Stát bude kontrolovat dovoz metylalkoholu, je to jedno z dlouhodobých opatření pro větší bezpečnost trhu s alkoholem, o nichž dnes premiér Petr Nečas jednal se zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin, Potravinářské komory a Asociace hotelů a restaurací. Předseda vlády na tiskové konferenci naznačil, že v úvahu přichází i zavedení daně na metylalkohol. Spotřební daň se dosud metylalkoholu netýká. Sloučenina se v Česku nevyrábí a v mnoha produktech ji lze nahradit. Podle předsedy vlády je třeba dovoz metylalkoholu především zkomplikovat, úvahy se v tomto směru mohou dotknout i daně, jednání jsou zatím ale pouze pracovní, uvedl. 

"Metylalkohol je výrazně levnější i výrobními cenami a potom i se spotřební daní, než je etylalkohol," popsal Nečas důvody těchto úvah. Připomenul, že v průmyslu je metanol nahraditelný etanolem a že jeho dovoz v posledních letech prudce narostl. Premiér poděkoval policii, že našla zdroj otrav metylalkoholem, který stojí za smrtí 26 lidí a hospitalizací dalších desítek. Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu. Pracovali ve společnostech, které používají metylalkohol při výrobě směsí do ostřikovačů v automobilech. Muži chemikálii koupili legálně od české firmy, následně ji ale zneužili. Na přelomu srpna a září prý z části vyrobili tuny nebezpečné směsi, zbytek použili v souladu se zákonem. Látku předali v barelech distributorovi lihovin. Ten ji namíchal do alkoholu a předal dál. Větší dozor nad dovozem metylalkoholu tak podle Nečase zajistí větší bezpečnost trhu s alkoholem. Podrobnosti tohoto i dalších opatření má připravit pracovní skupina, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, zemědělství a ministerstva financí. Metanol se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek. Dovoz metanolu v posledních letech roste a ve srovnání s rokem 1999 se hodnota jeho importu do Česka zhruba ztrojnásobila. Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun. Dovoz metanolu do Česka roste nepřetržitě třetím rokem. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa. Dovoz etanolu, destilátů a likérů se ročně pohybuje kolem dvou miliard korun. Spotřební daň u lihovin vzrostla od roku 1997 ze 195 korun za litr čistého lihu na 285 korun za litr, což zvýšilo motivaci k výrobě pančovaného alkoholu.

Podle předsedy vlády je třeba dovoz metylalkoholu především zkomplikovat, úvahy se v tomto směru mohou dotknout i daně, jednání jsou zatím ale pouze pracovní, uvedl. "Metylalkohol je výrazně levnější i výrobními cenami a potom i se spotřební daní, než je etylalkohol," popsal Nečas důvody těchto úvah. Připomenul, že v průmyslu je metanol nahraditelný etanolem a že jeho dovoz v posledních letech prudce narostl.
 
Premiér poděkoval policii, že našla zdroj otrav metylalkoholem, který stojí za smrtí 26 lidí a hospitalizací dalších desítek.
 
Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu. Pracovali ve společnostech, které používají metylalkohol při výrobě směsí do ostřikovačů v automobilech. Muži chemikálii koupili legálně od české firmy, následně ji ale zneužili. Na přelomu srpna a září prý z části vyrobili tuny nebezpečné směsi, zbytek použili v souladu se zákonem. Látku předali v barelech distributorovi lihovin. Ten ji namíchal do alkoholu a předal dál.
 
Větší dozor nad dovozem metylalkoholu tak podle Nečase zajistí větší bezpečnost trhu s alkoholem. Podrobnosti tohoto i dalších opatření má připravit pracovní skupina, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, zemědělství a ministerstva financí.
 
Metanol se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek. Dovoz metanolu v posledních letech roste a ve srovnání s rokem 1999 se hodnota jeho importu do Česka zhruba ztrojnásobila.
 
Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun. Dovoz metanolu do Česka roste nepřetržitě třetím rokem. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa. Dovoz etanolu, destilátů a likérů se ročně pohybuje kolem dvou miliard korun.
 
Spotřební daň u lihovin vzrostla od roku 1997 ze 195 korun za litr čistého lihu na 285 korun za litr, což zvýšilo motivaci k výrobě pančovaného alkoholu.
 
zdroj: ČTK