Dvojice mužů obviněna z objednání téměř deset let staré vraždy

Policie dopadla a obvinila dva muže, které podezírá z toho, že si objednali téměř deset let starou vraždu. Jde o slovenské občany vietnamského původu, policie je označuje za údajné vietnamské bosse. Oba již skončili ve vazbě. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí až patnáctileté tresty vězení. Po maskovaném vykonavateli, který koncem července 2002 v Praze 10 zastřelil třiatřicetiletého Vietnamce, policisté stále pátrají. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Tragédie se odehrála v noci z 25. na 26. července 2002. Krátce před 01:00 zastavilo před barem ve Slibné ulici v Praze 10 - Štěrboholích auto, z něhož vystoupili tři muži a zamířili do podniku. Jako první do baru podle mluvčího vstoupil muž s kuklou na hlavě a se zbraněmi v rukou. S odstupem několika kroků ho prý následovali dva Vietnamci. Ozbrojený muž podle Hantáka přinutil personál a všechny přítomné, aby si lehli na zem a vyjmuli z kapes všechny své věci.

"Zakuklenec přistupuje k jednomu z ležících a ptá se ho na jméno. Muž na zemi odpovídá. Poté následuje výstřel. Přibližně třicetiletý muž vietnamské národnosti je zasažen z bezprostřední blízkosti do oblasti hlavy a zůstává nehybně ležet. Místností se rozléhá už jen křik svědků této scény, za jehož doprovodu opouští vrah místo činu. Stejně tak mizí beze stopy i tajemná dvojice, která útočníka doprovázela. Zasažený muž je ještě převezen do nemocnice, ale tam přes veškerou snahu lékařů svému střelnému poranění podléhá," popsal událost Hanták.

Případ od té doby podle něho vyšetřovali pražští policisté. Kvůli nedostatku informací od svědků a lidí z vietnamské komunity prý vše nasvědčovalo tomu, že se vraždu nepodaří vyřešit. Loni v březnu však detektivové ÚOOZ získali nové informace o organizované trestné činnosti uvnitř vietnamské komunity. Díky nim přišli i na stopu dvojici mužů, kteří si vraždu údajně objednali a střelce doprovázeli.

Oba údajní vietnamští bossové se podle Hantáka usadili v ČR v 90. letech. Získali slovenské občanství, začali podnikat a stali se jednateli několika obchodních společností. Nejprve prý s pozdější obětí vraždy spolupracovali. Muž byl podle mluvčího ÚOOZ tichým společníkem firmy, která měla zásadní vliv na záležitosti týkající se dění v tržnicích. "Tehdy devětatřicetiletý muž a jeho o čtyři roky starší partner měli jasné plány - ovládnout trh a získat kontrolu nad většinou vietnamských tržnic v Česku. Hlavním cílem byla expanze pražské tržnice Sapa," uvedl Hanták.

Podle jejich údajného plánu se měla Sapa v roce 2002 spojit s kunratickou tržnicí Bokave. Všichni trhovci z Bokave pak prý měli přejít do Sapy. Dvojice údajně nabídla třiatřicetiletému muži několik milionů korun, pokud zajistí, že jejich firmy získají možnost převzít kontrolu nad tržnicí Bokave. Podnikatel prý sice souhlasil, kvůli lukrativnější nabídce však podle Hantáka nakonec zprostředkoval uzavření smlouvy s jinými lidmi.

"Tím došlo k naprostému paralyzování zájmů obou podnikatelů. To mělo být iniciátorem nevratného rozhodnutí o dalším osudu nepohodlného společníka. Oba muži si měli na špinavou práci najmout policii dosud neznámého muže. Ten pak měl označenou oběť za přítomnosti objednavatelů zlikvidovat," sdělil mluvčí.

Detektivové ÚOOZ jsou podle něho přesvědčeni, že dvojice má významné postavení v rámci celé vietnamské komunity v Česku. Jejich pozice jim prý například umožňuje využívat služeb takzvaných Bo Doi, označovaných za "vojáky" šéfů vietnamské mafie. "Patří k různým vietnamským skupinám a společná je jim právě specializace na násilí. Bo Doi zajišťují vymáhání dodržování nepsaných pravidel platných v celé asijské komunitě nacházející se v České republice," uvedl ÚOOZ ve své výroční zprávě za rok 2010.

Policie proti oběma mužům zasáhla 22. února kolem 05:00. "Detektivové z ÚOOZ a příslušníci Útvaru rychlého nasazení vnikají do dvou pražských bytů. Osoby, které se v té době zdržují uvnitř, policejní zákrok očividně nečekají. Rychlá a blesková akce specialistů z ÚRN nedává podezřelým žádnou šanci na odpor. Po několika minutách 'je dobojováno'. Podezřelí končí v poutech. Detektivové obviňují dnes již devětačtyřicetiletého a třiapadesátiletého občana Slovenské republiky z vraždy," popsal nedávný zásah Hanták.

zdroj: ČTK