EKOSPOL za čtvrt století na trhu postavil bydlení pro okresní město a změnil Prahu

Dlouhodobý developerský lídr EKOSPOL letos slaví čtvrt století úspěšného fungování na českém trhu. Z malé začínající firmičky věnující se hlavně zasíťování stavebních pozemků se EKOSPOL vypracoval až do pozice lídra developerské výstavby v ČR. V 53 velkých projektech poskytl bydlení deseti tisícům lidí, což odpovídá okresnímu městu. Výrazným způsobem změnil podobu mnoha pražských městských částí a definoval standardy moderního bydlení. Za svou činnost získal mnohá ocenění.  

„EKOSPOL vznikl v roce 1992 jako jedna z tisíců firmiček zakládaných v devadesátých letech minulého století. Jen díky mimořádnému nasazení nejschopnějších lidí, kteří EKOSPOLEM prošli, se firma vypracovala do pozice dlouhodobého lídra rezidenčního trhu v Česku. Klíčovým ve vývoji firmy byl rok 2000, kdy EKOSPOL opustil stavební činnost a zaměřil se čistě na developerskou činnost. Díky tomuto rozhodnutí se mohl lídrem trhu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

EKOSPOL přivedl život do mnoha pražských lokalit, některé vybudoval zcela od základu. Například v Kyjích nyní dokončuje poslední dvě etapy žádaného projektu Panorama Kyje. Po jeho dokončení zde bude takřka tisícovka bytů, což z projektu dělá jeden z největších bytových areálů historie. Podobné množství bytů postavil také v projektu Nové Měcholupy. V minulých letech EKOSPOL připravil a prodal na dvě stovky stavebních parcel v nových Ďáblicích, šlo o jeden z největších projektů parcel na území hlavního města.

Kousek za hranicí Prahy v Roztokách vzniká rozlohou největší rezidenční projekt v ČR. EKOSPOL zde staví nové bydlení na ploše přesahující 40 hektarů. Dosud dokončil na 300 bytů a 200 parcel, což představuje zhruba třetinu plánované výstavby. Letos pak EKOSPOL dokončil stavbu více než 400 nových bytů, z toho 281 v atraktivním projektu Výhledy Barrandov.

Za své projekty EKOSPOL získal spoustu ocenění. Bytový areál Nové Měcholupy získal v soutěži Stavba roku 2009 cenu Státního fondu rozvoje bydlení, projekt Rezidence Dalejské výhledy pak byl oceněn v soutěži Porotherm dům 2010 cenou generálního ředitele společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

EKOSPOL byl také zařazen renomovaným mezinárodním magazínem CiJ (Construction & Investment Journal) mezi 50 největších rezidenčních developerů ve střední a východní Evropě. Kromě toho se pravidelně umísťuje mezi 100 nejstabilnějšími českými firmami v žebříčku ČEKIA Stability Award. Majitel Evžen Korec byl v rámci soutěže Manažer roku 2012 oceněn prestižní cenou Manažer odvětví v segmentu výstavby nemovitostí, pronájmu a developmentu.

Úspěchů EKOSPOL dosahuje mimo jiné díky loajálním a motivovaným pracovníkům, kteří jsou jednou z konkurenčních výhod, které EKOSPOL drží v čele. „Vždy jsem se snažil vybírat do firmy lidi, kteří svou prací opravdu žijí a pracují pro vlastní realizaci. Jen takoví zaměstnanci posouvají firmu dále. Díky prostoru pro uplatnění vlastních nápadů jsme přišli se spoustou inovací, které od nás odkoukali i někteří konkurenti. Velkým hitem mezi zákazníky je například stavebně oddělený spací kout u garsonek a malých bytů,“ podotýká Korec.

Svou pozici na čele rezidenčního trhu chce EKOSPOL udržet i v budoucnu. V současnosti vlastní půl milionu metrů čtverečních pozemků v celkové tržní ceně kolem dvou miliard korun, na kterých plánuje v nejbližších pěti letech postavit na pět tisíc bytů za 15 miliard korun. „Cílem společnosti je nejen prodávat nové byty, ale umožnit bydlení všem, kdo mají o vlastnické bydlení zájem. Nebudeme proto nikdy prodávat za nejvyšší možné ceny, ale spokojíme se i s nižším ziskem. Budeme pokračovat ve výstavbě cenově dostupného bydlení na okraji Prahy s velmi dobrou dopravní dostupností a zároveň v zeleni. Chceme také získávat stále více spokojených klientů, kteří nás budou doporučovat svým známým. Dnes na doporučení prodáme zhruba třetinu všech bytů a tento podíl bychom rádi i nadále navyšovali,“ zdůrazňuje Korec.

Kromě výstavby bytů a zpřístupňování vlastního bydlení co nejvíce domácnostem se EKOSPOL věnuje také podpoře neziskových projektů. EKOSPOL je generálním partnerem ZOO Tábor, kterou její generální ředitel a předseda představenstva Evžen Korec zachránil před zánikem. Na chov zvířat v táborské zoologické zahradě přispěje každý, kdo od EKOSPOLU koupí nový byt. EKOSPOL podporuje také Společnost pro zvířata, jejímž cílem je zlepšovat životní podmínky hospodářských zvířat. Finanční podpora EKOSPOLU umožnila projekt návratu zubra evropského do české přírody, který v Milovicích uskutečňuje společnost Česká krajina. V blízké budoucnosti navíc budou do této rezervace vypouštěna zubří mláďata odchovaná v táborské zoo.