Finep zahájil rekonstrukci Lannova paláce, chce v něm mít sídlo

Developerská společnost Finep začala za 75 milionů korun rekonstruovat novogotický Lannův palác v centru Prahy, který vlastní ČSSD. Od příštího roku v něm chce mít firma sídlo, řekl dnes generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Od sociálních demokratů mají budovu naproti Masarykovu nádraží pronajatou na 25 let. 

Developer už má za sebou historický průzkum, který odhalil mimo jiné unikátní schodiště zavěšené do bočních stěn bez podpůrných sloupů. Při odstraňování suti dělníci objevili historickou kašnu, která bude součástí vstupních prostor domu. Cenné jsou také stropní malby. "Rozhodli jsme se zachovat každou historickou část budovy. Při její rekonstrukci velmi úzce spolupracujeme s památkáři," zdůraznil Pardubický. 
    
Rekonstrukci plánuje firma dokončit ještě letos, na začátku příštího roku se chce do paláce nastěhovat. Kromě developerské části firmy včetně finančních služeb a bytových designérů bude na rohu ulic Hybernská a Havlíčkova sídlit také realitní kancelář Maxima Reality, kterou Finep koupil na konci minulého roku. V suterénu má vzniknout nová restaurace. 
    
Lannův palác, který je památkově chráněný, není už více než deset let veřejnosti přístupný, jeho podloubí zakrývají vlnité plechy. Pozemek koupil v roce 1857 podnikatel Vojtěch rytíř Lanna, který mimo jiné založil ocelárny v Kladně, a nechal zde vystavět moderní palác. Stavba paláce s obytnými a reprezentačními prostory a obchody v přízemí byla dokončena o dva roky později. Autorem paláce je Ignác Vojtěch Ullmann. Později byl stavebně spojen se sousedním domem a v polovině minulého století vzniklo loubí. 
 
zdroj: ČTK