Jak si bez výčitek užít vánoční cukroví

Není žádným tajemstvím, že vánoční cukroví je plné bílé mouky, cukru a často také nepříliš kvalitních tuků. Bílá mouka nemá téměř žádnou výživovou hodnotu a tělu nedodá potřebné látky, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina. Cukr se při konzumaci „ve velkém“ přeměňuje v těle na tuk a způsobuje nepopulární kila navíc. Pokud se přidá sladká poleva, tak ujídáním cukroví naskakují kalorie závratnou rychlostí.  

I cukroví se dá připravit, jako mnoho dalších jídel, ve zdravější formě. A není potřeba se oblíbených druhů vzdávat. Stačí nahradit část cukru medem nebo přírodním sirupem. Výživová poradkyně Košík.cz Veronika Hanzlíková říká: „Med na rozdíl od bílého cukru obsahuje stopová množství některých vitamínů skupiny B, vitamínu C a minerálních látek jako je vápník, hořčík, sodík, fosfor, draslík a železo. Navíc má med lehce vyšší sladivost, takže ho do cukroví můžete použít pouze 4 díly oproti 5 dílům cukru.“

Můžete vyzkoušet pár triků, jak cukroví připravit ve zdravější podobě. Třeba místo bílé mouky zkuste využít mouku špaldovou, která je lehce stravitelná. Pokud máte vy nebo někdo v rodině bezlepkovou dietu, tak můžete zkusit péct například z kukuřičné nebo rýžové mouky. Tuk se dá v mnoha receptech nahradit kvalitním olivovým olejem nebo jemně mletými ořechy. „Ořechy i olej dodají zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny, omega-3 a omega-9, a vitamín E,“ doplňuje Veronika Hanzlíková.

Zdravá by měla být i poleva

Nejzábavnější fází přípravy vánočního cukroví bývá slepování a nanášení polevy – a tvoření konečné podoby většiny druhů. Když už se vám podařilo odlehčit samotné těsto, byla by škoda nezkusit zdravější postup i v posledním kroku. Přísun cukru se dá jednoduše omezit výběrem kvalitní marmelády – vybírejte ty, které mají co nejvyšší obsah ovoce. Čokoládovou polevu si připravte sami z poctivé hořké čokolády nebo kakaa.

Jak na alergii na ořechy?

Ořechy jsou neodmyslitelným základem mnoha vánočních receptů a cukroví a alergie na ně tak může zamotat hlavu nejedné hospodyňce. Mezi ořechy, a tudíž zdroje alergenů, patří nejen lískové, vlašské či kešu ořechy, ale také pistácie, mandle, makadamové nebo para ořechy. Problémy alergikům však často způsobují i jedlé kaštany a luštěniny v podobě plodů podzemnice olejné – arašídy. Zajímavostí je, že většině alergiků neškodí kokos nebo piniové oříšky – semínka z borovice pinie, ale to je potřeba zkonzultovat s alergologem..

Čím se dají ořechy nahradit?

Ovesnými vločkami – opražte ovesné vločky a použijte je při pečení namísto ořechů.
Pohankovou moukou – při pečení cukroví můžete vyzkoušet použít tuto bezlepkovou mouku, má více oříškovou chuť.
Pohankovou lámankou – pokud máte rádi chroupání, můžete si do müsli či do jogurtů nasypat trochu lámanky. Má oříškovou příchuť a když není tepelně zpracovaná, skutečně se chroupe jako oříšky.

Jak získat prospěšné látky z ořechů v jiných potravinách

Ořechy jsou ceněné pro svůj obsah kvalitních tuků, především zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin, některých aminokyselin a minerálních látek. Obsahují také v tuku rozpustný vitamín E.

Kromě ořechů můžete vyzkoušet lněná, konopná, dýňová nebo sezamová semínka a jejich oleje. Do svého jídelníčku zařaďte za studena lisované oleje, jako je olivový olej nebo olej z pšeničných klíčků. Rostlinné aminokyseliny zase získáte v podobě bílkovin z luštěnin. Velkou úlohu ve stravě alergiků by také měla hrát konzumace ryb, případně rybího tuku kvůli obsahu prospěšných omega-3 mastných kyselin. Ryby a rybí tuk by však měl zařadit do svého jídelníčku pravidelně každý, alergik i nealergik.