Jak zabránit odpadkové turistice a přemnoženým hlodavcům?
Odpadky rozsypané kolem popelnice, převrácená nádoba nebo nechtěný „dárek“ v podobě odpadu od někoho, kdo poplatky zřejmě neplatí. Nezabezpečená popelnice může přinést řadu problémů a nepříjemností – ať bydlíte v bytovém domě nebo na vesnici. Jak zabránit odkládání cizích odpadků a nelákat škůdce v podobě potkanů, kteří si mohou velmi rychle najít cestu od popelnice do domu?
Obyvatelé větších měst tu situaci dobře znají – nechráněné popelnice často slouží i lidem, kteří už tu vlastní zaplnili, případně poplatky vůbec neplatí a jen hledají možnost, jak se zbavit nepořádku. Tzv. odpadkový turismus přináší kromě přeplněných popelnic i další problémy – nepořádek a zápach v okolí domu i konflikty mezi sousedy.
Řešení? Mohou to být uzamykatelné přístřešky na popelnice, které vidíme ve městech stále častěji. Jejich realizace ovšem zabere dost času, a ne všude je možná. Na řadu tak přichází zamykání samotných popelnic.
„Specializované zámky na popelnice nebo odpadkové kontajnery už se stávají běžnou domácí výbavou. Jsou velmi univerzální a dají se sjednotit na jeden uzávěr. Popelnici si pak pohodlně odemkneme stejným klíčem jako vrata od garáže nebo vstup do domu,“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Zámek odradí potkany a ochrání domácí mazlíčky
Uzamykání popelnic je také víceméně jedinou efektivní zbraní proti nechtěným zvířecím návštěvám. Mírné zimy, které se stávají standardem, totiž svědčí i škůdcům. K nezabezpečeným popelnicím s otevřenými víky se pak stahují hlodavci v čele s potkany, kteří se velmi rychle množí. Jediná samička potkana dokáže ročně vrhnout desítky mláďat a jakmile taková skupinka najde zdroj potravy, není jednoduché se jí zbavit. Potkat hlodavce u popelnice asi nechce nikdo – v obraně mohou snadno kousnout, a navíc přenášejí řadu chorob. Navíc se mohou rychle přesunout za lepším i do obytných prostor.
Otevřená víka popelnic lákají také ptáky, kteří dokáží odpadky roznést po okolí. Volně přístupná popelnice se navíc může stát záludnou pastí i pro vaše čtyřnohé miláčky. Kočka v ní velmi snadno může uváznout a skončit v popelářském voze, u psů zase hrozí riziko otravy z konzumace odpadků roztahaných po okolí. Majitele hyperaktivních mazlíčků rozhodně nepotěší ani převržená popelnice a její obsah precizně roztahaný po celé zahradě.
Jak na efektivní zabezpečení
Chystáte se na nákup zámku? Sáhnout můžete po zmíněném kontejnerovém, který je přímo určen k zabezpečení kontejnerů, popelnic, a lze jej využít i jako přídavný zámek na sklepní kóje. Jeho výhodou je odolnost proti hrubému násilí a vytržení a také možnost zvolit různou délku řetězu podle rozměrů popelnice.
Pokud preferujete klasické řešení, zkombinujte jakýkoliv odolný řetěz s kvalitním visacím zámkem. Vybírejte visací zámek určený do extrémních podmínek, který zvládne vlhko, zimu i výkyvy teplot. Nestane se tak, že by se vám zasekl ve chvíli, kdy stojíte v lednu v třeskutých mrazech před domem s pytlem odpadků.
„Kromě uzamčení víka je třeba zabezpečit i samotnou popelnici – ať už ve společných prostorech nebo u rodinného domu. Ač se to zdá těžko uvěřitelné, i popelnice se totiž velmi často kradou – a odpadky pak končí vysypané před domem,“ uzavírá Petr Neuvirt z Tokoz.