Metanol má v ČR již osm obětí

Na otravu metylalkoholem zemřelo v České republice už osm lidí. Více než dvacet dalších je v nemocnicích. Řada z nich je v kritickém stavu, jsou v umělém spánku a zřejmě budou mít trvalé následky. Situací se bude ve středu zabývat i vláda, premiér Petr Nečas chce od ministrů zdravotnictví, vnitra a zemědělství slyšet informaci o přijatých opatřeních, která by měla zabránit dalším úmrtím. Po celé zemi se rozběhly kontroly hygieniků, zemědělské a potravinářské inspekce i celníků. Zdroj lihovin s metylalkoholem se však zatím najít nepodařilo.  

Na severu Moravy zemřeli čtyři lidé, dva další dnes podlehli otravě na Přerovsku. Muž z Příbramska v pondělí zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a obětí metylalkoholu je s největší pravděpodobností je žena z Fryštáku na Zlínsku, která zemřela v sobotu. Dva lidé po požití alkoholických nápojů zemřeli také v minulých dnech ve městě Kielce na jihovýchodě Polska. Moravské kraje svolávají krizové štáby, zasedl už ve Zlínském kraji, ve středu se sejde jihomoravský a bude jednat Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. O svolání krizového štábu uvažuje i moravskoslezský hejtman.

Premiér Nečas chce ve středu na jednání vlády slyšet od ministrů zdravotnictví Leoše Hegera, vnitra Jana Kubiceho a zemědělství Petra Bendla informaci o opatřeních přijatých k zamezení dalším tragickým úmrtí na otravu metylalkoholem. Podle ČSSD by v souvislosti s otravami metylalkoholem měli rezignovat ministři financí, zemědělství, průmyslu a obchodu a zdravotnictví.
 
Na mimořádné kontroly v restauracích a dalších stravovacích provozech kvůli metanolu nasadila hygienická služba zhruba 200 lidí. Kontrolují původ alkoholu, ověřují doklad o jeho nabytí. Jen za dnešní dopoledne provedli 24 kontrol. Celkem bylo od 6. do 11. září v ČR provedeno 43 kontrol. Ministerstvo zdravotnictví chce také zakázat v připravovaném zákoně o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami prodej alkoholu na stálých tržištích. V nejpřísnější variantě by tvrdý alkohol byl k dostání jen v kamenných obchodech.
 
Od konce minulého týdne kontroluje prodejce alkoholu i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). V Olomouckém kraji proběhlo 113 kontrol. Během víkendu inspekce rozšířila kontroly na celou republiku, v současné době je v terénu všech 215 inspektorů. Zaměřují se zejména na kontrolu dokumentace, při jakémkoli podezření odebírají vzorky.
 
Zda výrobce nebo prodejce jedovatých nápojů spáchal trestný čin, musí rozhodnout orgány činné v trestním řízení. Podle vrchního ředitele Kontrolní a právní sekce SZPI Martina Klanici by se mohlo jednat trestné činy ohrožování zdraví závadnými potravinami, ať už úmyslně či z nedbalosti. Za ty počítá trestní zákoník v případě úmrtí více než dvou osob až s 12 roky vězení.
 
Smrt osmi lidí podle odborníků zřejmě nezpůsobila špatně vypálená domácí kořalka, ale načerno vyráběný alkohol z dovezeného metanolu. "Jestliže si dá někdo dva tři panáky a téměř zemře, musí se jednat o otravu metanolem, nikoliv špatným lihem. Pokud by to byl pančovaný líh nebo špatná pálenka, průběh by nebyl takto fatální a rychlý. Při průmyslové nelegální výrobě alkoholu zřejmě došlo k záměně etanolu a metanolu," řekl serveru Lidovky.cz Karel Melzoch z Vysoké školy chemicko-technologické.
 
Dovoz jedovatého metanolu, který může být použit při výrobě pančovaného alkoholu, v posledních letech roste a ve srovnání s rokem 1999 se hodnota jeho importu do Česka zhruba ztrojnásobila. Vyplývá to z databáze Českého statistického úřadu. Metanol se používá se jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek.
 
Podle Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) se ročně v Česku prodá asi 55 milionů litrů lihovin. Nelegální výroba alkoholu podle některých odhadů dosahuje až čtvrtiny celkové produkce alkoholu v Česku. UVDL tvrdí, že stát ročně kvůli prodejům nezdaněného alkoholu přijde na daních o více než 1,6 miliardy korun. Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták uvedl, že celníci loni v Česku odhalili nelegální přepravu či distribuci 21.020 litrů lihu a 328.104 litrů lihovin. Na podezřelý líh narazili v 50 případech a na lihoviny v 748 případech. Ve své výroční zprávě za loňský rok Celní správa uvedla, že celkové výnosy spotřební daně z lihu loni vzrostly o 0,3 miliardy korun na 6,8 miliardy korun.
 
Kvůli otravám metylalkoholem v Česku zahájily kontroly v domácí maloobchodní síti i slovenské úřady. Podle dostupných informací se ale podobný případ otravy jako v ČR na Slovensku v posledním období nepotvrdil. Na jihovýchodě Polska ve městě Kielce ale v minulých dnech zemřeli dva lidé po požití alkoholických nápojů neznámého původu. Koncem srpna zemřel sedmapadesátiletý muž, jeho žena oslepla. Další pětapadesátiletá žena zemřela počátkem září. Polská média neuvádějí, zda za smrt dvou kieleckých občanů může metanol nebo špatně vypálená domácí kořalka. Úmrtí ani nedávají do souvislosti s obdobnými případy v ČR.
 
Série úmrtí v ČR si všímají i světová média. Zaznamenávají počty mrtvých i postup policie při vyšetřování případu, který je v Česku nejzávažnější kauzou svého druhu za posledních 30 let. AFP k informacím poznamenává, že Česká republika je podle údajů Světové zdravotnické organizace v celosvětovém měřítku za Moldavskem druhá ve spotřebě alkoholu na dospělého obyvatele. Případ otrav zaznamenala většina evropských médií, ale například i rozhlasové stanice v Austrálii nebo americké listy Chicago Tribune nebo Vancouver Sun a americká televizní stanice NBC.
 
zdroj: ČTK