Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Ministr práce Drábek v úřadu končí, jeho demisi Klaus přijal

31. 10 2012 | Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) dnes skončil ve svém úřadu. Prezident Václav Klaus přijal jeho demisi, kterou mu na Hrad přinesl premiér Petr Nečas (ODS). V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že ministr resort rozvrátil a ministerstvo po sobě zanechává v katastrofálním stavu.

Drábek, kterého Zaorálek onačil za byznysmena, se prý minisrem nikdy němel stát. Místopředseda zopakoval dřívější požadavek ČSSD, která po obvinění prvního náměstka Vladimíra Šišky z korupce, vyzvala k hloubkovému auditu na ministerstvu. Situace na ministerstvu sociálních věcí ale podle něj není v Nečasově kabinetu ojedinělá, vidí proto řešení v předčasných volbách.

O tom, kdo Drábka v čele úřadu nahradí, zatím rozhodnuto není. TOP 09 navrhla bývalou senátorku a Drábkovu poradkyni Ludmilu Müllerovou. Sociální demokraté ji ale podle Zaorálka považují pro tuto funkci za zcela nevhodnou, protože bude pokračovat v kurzu, který nastavil Drábek. Nečas už dříve uvedl, že obsazení ministerstva je v kompetenci TOP 09. O vládním angažmá Müllerové ale chce rozhodnout až poté, co se s ní setká. Termín schůzky zatím neoznámil. "Nemám co k tomu nyní sdělit, o termínu schůzky nevím, zatím to stojí," řekla ČTK Müllerová.
 
Také podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je na premiérovi, kdy se s Müllerovou setká. "Doufám, že to učiní co nejdřív, aby nebylo napětí na ministerstvu," řekl Schwarzenberg novinářům po dnešním jednání vlády. Nečas dnes na Hrad pouze odnesl Drábkovu demisi, po setkání s Klausem s novináři nehovořil a k budoucnosti ministerstva práce se nevyjádřil.
 
Drábek už na začátku října oznámil, že z vlády koncem měsíce odejde kvůli kauze svého letitého blízkého spolupracovníka a někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky. Toho policie obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Drábek už několikrát zopakoval, že je přesvědčen o Šiškově nevině. Z funkce ho ale odvolal.
 
Úřad zatím vede šéf ministrova kabinetu Zdeněk Kadlec. "Řízením ministerstva v takových případech bývá pověřen první náměstek. Na ministerstvu práce v současné době tato funkce není obsazena a výkonem kompetencí tohoto postu je pověřen ředitel kabinetu. Ten tedy také přebírá kompetence v oblasti řízení úřadu," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
 
Někdejší politička KDU-ČSL a nyní TOP 09 Müllerová před lety působila na ministerstvu práce a sociálních věcí jako náměstkyně, pak byla zvolena do Senátu a po odchodu z horní parlamentní komory pracovala jako Drábkova poradkyně. Podle opoziční ČSSD není Müllerová zárukou toho, že se podezřelé zakázky na ministerstvu práce vyšetří.
 
Drábek už si sbalil v úřadu své věci a vyklidil kancelář. Poslední den v práci ministr trávil na jednání vlády, která měla na programu jeden jeho bod.
 
Müllerová a Drábek se už v minulých dnech připravovali na to, že se v čele ministerstva vymění. "My jsme byli v kontaktu i v minulých měsících. V tomto ohledu to mám jednodušší, protože byla průběžně informována o tom, co se na ministerstvu dělo," řekl dnes Drábek České televizi.
 
Müllerová uvedla, že chce pokračovat ve změnách, které v sociální politice zahájil odcházející ministr. Drábek sám podle ní "do určité míry prověřil" některé věci, které organizoval exnáměstek Šiška, a neshledal nic nezákonného či v rozporu s dobrou praxí. "Kdybych já na něco narazila, tak by nepochybně audit přicházel do úvahy," řekla už dříve novinářům. Hájila také kritizovaný program sKaret, které prý mají své opodstatnění.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Developerská společnost YIT revitalizuje bývalou továrnu Meopta, jejíž proměnou vytvoří nový rezidenční projekt Parvi Cibulka. Vznikne zde 149 moderních nízkoenergetických bytů, které budou ...

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Soukromou základní školu Cesta k úspěchu, která se zaměřila na vzdělávání nadaných a talentovaných dětí založil Stanislav Svoboda před 13 lety. Od letošního září na ni budou moci žáci absolvovat ...

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Jste dobrodruzi, kteří mají rádi roadtripy a cestování bez zbytečného plánování? Chtěli byste se každé ráno probouzet s jiným výhledem – jednou na hory, podruhé na vinice a pak třeba na hladinu ...

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Jsou to dva měsíce, kdy jsme zahájili boj proti epidemii onemocnění COVID-19. Zavedla se spousta opatření, která nám změnila život. Jak se ale život změnil těm, kteří již trpí vážným onemocněním ...

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

V Praze 8 po dvou vlnách samoobslužného bezplatného výdeje dezinfekce veřejnosti přichází třetí vlna s rozšířením výdeje i pro živnostníky a malé podnikatele. Výdej dezinfekce bude probíhat od ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO