Ministr práce Drábek v úřadu končí, jeho demisi Klaus přijal

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) dnes skončil ve svém úřadu. Prezident Václav Klaus přijal jeho demisi, kterou mu na Hrad přinesl premiér Petr Nečas (ODS). V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že ministr resort rozvrátil a ministerstvo po sobě zanechává v katastrofálním stavu.

Drábek, kterého Zaorálek onačil za byznysmena, se prý minisrem nikdy němel stát. Místopředseda zopakoval dřívější požadavek ČSSD, která po obvinění prvního náměstka Vladimíra Šišky z korupce, vyzvala k hloubkovému auditu na ministerstvu. Situace na ministerstvu sociálních věcí ale podle něj není v Nečasově kabinetu ojedinělá, vidí proto řešení v předčasných volbách.

O tom, kdo Drábka v čele úřadu nahradí, zatím rozhodnuto není. TOP 09 navrhla bývalou senátorku a Drábkovu poradkyni Ludmilu Müllerovou. Sociální demokraté ji ale podle Zaorálka považují pro tuto funkci za zcela nevhodnou, protože bude pokračovat v kurzu, který nastavil Drábek. Nečas už dříve uvedl, že obsazení ministerstva je v kompetenci TOP 09. O vládním angažmá Müllerové ale chce rozhodnout až poté, co se s ní setká. Termín schůzky zatím neoznámil. "Nemám co k tomu nyní sdělit, o termínu schůzky nevím, zatím to stojí," řekla ČTK Müllerová.
 
Také podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je na premiérovi, kdy se s Müllerovou setká. "Doufám, že to učiní co nejdřív, aby nebylo napětí na ministerstvu," řekl Schwarzenberg novinářům po dnešním jednání vlády. Nečas dnes na Hrad pouze odnesl Drábkovu demisi, po setkání s Klausem s novináři nehovořil a k budoucnosti ministerstva práce se nevyjádřil.
 
Drábek už na začátku října oznámil, že z vlády koncem měsíce odejde kvůli kauze svého letitého blízkého spolupracovníka a někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky. Toho policie obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Drábek už několikrát zopakoval, že je přesvědčen o Šiškově nevině. Z funkce ho ale odvolal.
 
Úřad zatím vede šéf ministrova kabinetu Zdeněk Kadlec. "Řízením ministerstva v takových případech bývá pověřen první náměstek. Na ministerstvu práce v současné době tato funkce není obsazena a výkonem kompetencí tohoto postu je pověřen ředitel kabinetu. Ten tedy také přebírá kompetence v oblasti řízení úřadu," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
 
Někdejší politička KDU-ČSL a nyní TOP 09 Müllerová před lety působila na ministerstvu práce a sociálních věcí jako náměstkyně, pak byla zvolena do Senátu a po odchodu z horní parlamentní komory pracovala jako Drábkova poradkyně. Podle opoziční ČSSD není Müllerová zárukou toho, že se podezřelé zakázky na ministerstvu práce vyšetří.
 
Drábek už si sbalil v úřadu své věci a vyklidil kancelář. Poslední den v práci ministr trávil na jednání vlády, která měla na programu jeden jeho bod.
 
Müllerová a Drábek se už v minulých dnech připravovali na to, že se v čele ministerstva vymění. "My jsme byli v kontaktu i v minulých měsících. V tomto ohledu to mám jednodušší, protože byla průběžně informována o tom, co se na ministerstvu dělo," řekl dnes Drábek České televizi.
 
Müllerová uvedla, že chce pokračovat ve změnách, které v sociální politice zahájil odcházející ministr. Drábek sám podle ní "do určité míry prověřil" některé věci, které organizoval exnáměstek Šiška, a neshledal nic nezákonného či v rozporu s dobrou praxí. "Kdybych já na něco narazila, tak by nepochybně audit přicházel do úvahy," řekla už dříve novinářům. Hájila také kritizovaný program sKaret, které prý mají své opodstatnění.
 
zdroj: ČTK