MMR chystá pro obce a kraje miliardu Kč na obnovu po záplavách

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje obcím a krajům na obnovu majetku zničeného povodněmi poskytnout 950 milionů korun. Většinu peněz by měly získat obce. Navýšení však musí ještě schválit vláda. Program včetně podmínek pro získání dotace chce MMR vyhlásit v srpnu v rámci Strategie obnovy území. Novinářům to včera řekl ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Obce, které dostávají až 90 procent nákladů na obnovu majetku, by podle navrhované strategie obnovy území mohly získat 866 milionů korun. Zbytek by připadl na kraje, které by nově od MMR získaly 85 procent potřebné částky na obnovu, zatímco dosud dostávaly 50 procent. "S Asociací krajů jsme se dohodli, že by toto pravidlo mělo být narovnáno, aby i ony dostávaly 85 procent," řekl Lukl. Dodal, že pro MMR by navýšení znamenalo zhruba 35 milionů korun na 84 milionů Kč.
 
Dotace na obnovu území budou moci samosprávy využít na opravy svých školských, sociálních, sportovních, zdravotnických a kulturních zařízen. MMR je pošle též na obnovu vodohospodářských staveb.
 
Kromě toho resort vyčlenil další miliony na okamžitou pomoc s poničeným bydlením už v červnu. Obce mohou žádat o podporu pořízení a vybudování bytové jednotky sloužící k dočasnému náhradnímu bydlení pro lidi, kteří kvůli povodním přišli o bydlení, či na odstranění nenávratně poškozených staveb. Lidé pak mohou získat až 30 tisíc korun na úhradu části nákladů na opravu bytu. I o tuto dotaci musí žádat obce, po obdržení peněz je předají konkrétním příjemcům.
 
"V tuto chvíli máme žádosti za dva miliony do toho prvního programu náhrada ubytování. Na odstranění stavby zatím nemáme žádost a co se týká příspěvku 30 tisíc korun, tak tam jsou žádosti za sedm milionů korun," informoval ministr Lukl. MMR odhaduje, že povodňové škody na bytech dosahují zhruba 150 milionů korun, vládu proto bude prostřednictvím Strategie obnovy území žádat o navýšení rozpočtu.
 
V rámci této strategie se také chystají 150tisícové příspěvky domácnostem, kterým byl kompletně zničen celý byt. Obcím strategie navrhuje za zničený byt dotaci 600 tisíc korun, respektive jeden milion korun. Podmínky pro získání těchto peněz chce MMR vyhlásit na přelomu srpna a září. Zvýhodněné úvěry na opravy bytů poskytuje také Státní fond rozvoje bydlení, který na to má připraveno 20 milionů korun.
 
Ministerstvo pro místní rozvoj k 17. červenci evidovalo povodňové škody za 11,5 miliardy korun z šesti krajů. Mezi nimi však chybí Praha. "Pokud bychom započítali i ji, tak se povodňové škody vyšplhají až na 15 miliard korun," upřesnil Lukl.
 
Autor: ČTK