Na Pražském hradě se od rána nacvičovalo na páteční inauguraci

Na Pražském hradě se od rána konala zkouška na páteční inauguraci prezidenta Miloše Zemana. Na hradním nádvoří se nacvičovalo slavnostní stažení standarty prezidenta republiky, potvrdil dnes ČTK zástupce Hradní stráže Karel Kroupa. Ve Vladislavském sále se připravovala i Hudba Hradní stráže, která bude při inauguraci zajišťovat hudební doprovod. Současnému prezidentovi Václavu Klausovi končí mandát ve čtvrtek. 

"Ráno jsme měli nácvik na akci. Potom jsme přišli do Vladislavského sálu, kde se nacvičuje akt inaugurace, podpis a slib prezidenta. Generálka by měla být zítra (ve čtvrtek) v 17:00, předpokládám," řekl ČTK a České televizi dirigent Hudby Hradní stráže Jiří Kubík. Termín této odpolední zkoušky však tiskové oddělení Hradu nepotvrdilo. 

"Až se vrátím zítra z Lán (ze setkání s Klausem), tak jenom nahlédnu do Vladislavského sálu, jak to tam vypadá," řekl ČTK a televizi Prima Zeman. Kolem 17:00 přijel ze svého sídla na Vysočině do kanceláře v Loretánské ulici na Hradčanech, kde měl základnu od svého vítězství v první přímé volbě letos v lednu. "V každém případě už ze sentimentálních a nostalgických důvodů sem ještě rád někdy přijedu," dodal nastupující prezident. 
    
O půlnoci ze čtvrtka na pátek se na Hradě plánuje slavnostní akt u příležitosti zakončení Klausova mandátu. Petr Macinka z tiskového oddělení Hradu ČTK sdělil, že se například rozezní zvon katedrály sv. Víta, Hudba Hradní stráže přednese fanfáru a bude také svěšena prezidentská standarta. Poté se symbolicky uzavře hradní areál a jeho brána se znovu otevře druhý den při příjezdu nového prezidenta Zemana. 
    
Při inauguraci nové hlavy státu zazní fanfáry ze Smetanovy opery Libuše a z Dvořákovy Osmé symfonie, dále husitský chorál a také česká státní hymna. Podle dirigenta Kubíka jde o běžný hudební doprovod, který se uvádí při těchto slavnostních příležitostech. Při vojenské přehlídce bude podle něj hrát Ústřední hudba Armády ČR. 
    
Nastupující prezident přijede v pátek na Hrad v 09:00. O hodinu později začne ve Vladislavském sále Hradu společná schůze obou komor Parlamentu, při které Zeman složí prezidentský slib. Po vojenské přehlídce navštíví nový prezident svatovítskou katedrálu, kde položí květiny k ostatkům svatého Václava. Poté se na Hradčanském náměstí setká s občany. Slavnostní program se uzavře ve 14:00, kdy skončí Zemanův oběd s politickými představiteli. 
 
zdroj: ČTK