Na účet Fischerovy kampaně dorazilo za šest dní 5,3 milionu korun

Na účet prezidentské kampaně Jana Fischera dorazilo za posledních šest dní přes 5,3 milionu korun. Měl by tak nyní mít dostatek financí, aby srovnal své závazky z volební kampaně. Dluží prý již jen firmě Media Master - asi 3,55 milionu korun. V pondělí Fischer, který bude ve středu uveden do funkce ministra financí, slíbil, že dluhy do dnešního dne vypořádá.

Zatím poslední částka - 980.310 korun - byla na Fischerův transparentní účet připsána dnes kolem poledne. Krátce předtím ČTK Martin Hakauf z jeho týmu sdělil, že politikovi chybí asi 930.000 korun, aby srovnal své závazky. Zbývá prý jediný - dluh společnosti Media Master, která se zabývá prodejem reklamy a inzertních prostor.
 
Ještě před týdnem činily Fischerovy dluhy přes pět milionů korun, od té doby ale obdržel několik významných příspěvků. Ve čtvrtek to byl milion korun od advokáta Daniela Paľka, v pondělí 1,34 milionu od podnikatele Ladislava Drába a dnes dva miliony od člena česko-izraelské obchodní komory Davida Sivora. Pod posledním příspěvkem stojí jméno podnikatele Štefana Havlíka.  
 
Ladislav Dráb dnes ČTK řekl, že jeho příspěvek byl domluven již od konce května a na účet měl dorazit do konce minulého měsíce, ale podařilo se jej "dát dohromady" až nyní. "Tohle bylo dohodnuto dávno předtím, než vůbec pan Fischer věděl nebo nevěděl, že bude tahle situace a že mu bude nabídnuto toto místo," uvedl Dráb s odkazem na Fischerovu nadcházející ministerskou pozici.
 
Hlavním důvodem finančního daru i zaměstnání pro neúspěšného prezidentského kandidáta bylo podle Drába přátelství. O tom, zda se Fischer po skončení svého vládního angažmá vrátí do energetické skupiny CE Group, kterou Dráb vede, se prý zatím nebavili. On sám by však Fischerův návrat uvítal.
 
Dar prý již dříve slíbil také Paľko, který je předsedou představenstva právnické firmy BSP Lawyer Partners. O příspěvcích v Izraeli žijícího bratislavského rodáka Sivora, jehož syn Omri podniká v Česku v realitách, a Havlíka, který je členem představenstva stavební firmy Porr, nejsou známé podrobnosti.
 
Fischerovy náklady na kampaň k lednové přímé volbě prezidenta se odhadují na 25 milionů korun. Největším sponzorem byl podnikatel Tomáš Chrenek, který Mladé frontě Dnes (MfD) již dříve řekl, že na kampaň dal 14 nebo 15 milionů. I Dráb a Paľko ovšem přispěli několika dary v řádu milionů korun. Dráb dal již v dubnu Fischerovi 2,9 milionu korun, Paľko věnoval dříve 2,5 milionu korun.
 
Jako jediný z devítky kandidátů Fischer dluhy nesplatil ani po uplynutí zákonné lhůty. "Tohle je můj závazek soukromý, s kterým se samozřejmě v nejbližší době vyrovnám, pokud ne dnes, tak zítra (v úterý). Ta jednání pokročila tak, jak jsem sliboval. Jména sponzorů uvidíte na transparentním účtu," uvedl k tomu v pondělí, poté co designovaný premiér Jiří Rusnok oznámil, že se Fischer stane ministrem financí a vicepremiérem.
 
Za "velmi nešťastnou" z hlediska Fischerovy další politické kariéry považuje situaci kolem politikova účtu programový ředitel české pobočky Transparency International Radim Bureš. "Není to něco, co by politickou kariéru blokovalo, ale je to podle mého názoru výrazný politický handicap a také výzva pro nás, abychom otázky s tím spojené sledovali," řekl ČTK. Jednat se podle něho může o legislativní zájmy.  
 
Bureš ale nevěří spekulacím, že funkce ministra je odměnou za Fischerovu podporu Miloše Zemana před druhým kolem prezidentských voleb. "Muselo by být doloženo, že se předem, už v lednu, domlouvali, a to je šílená konstrukce," míní. "Myslím, že podpora byla velmi opatrná a téměř bylo vidět, že šla proti srsti, takže tady bych příčinnou souvislost neviděl," doplnil.
 
zdroj: ČTK