Nečas má na obranu několik kandidátů, záleží na šéfech koalice

Za "poměrně komplikovanou proceduru" dnes premiér Petr Nečas (ODS) označil hledání nového ministra obrany. Předseda vlády, který od prosince úřad dočasně řídí, má už několik lidí, kteří splňují jeho podmínky. Nestraník s dostatečným odborným renomé podle něj musí být přijatelný pro předsedy všech tří koaličních stran. 

"Nemám zájem působit jako ministr obrany, přestože je to věc zajímavá, ani o sekundu déle, než je nezbytně nutné," odpověděl Nečas na ministerstvu obrany na otázku, zda nového ministra jmenuje ještě končící prezident Václav Klaus. Klaus Pražský hrad opustí 7. března, vystřídá jej Miloš Zeman. 

Předseda vlády dnes připomněl, že podle dohody koaličních stran má být v čele resortu nestranický odborník. 
    
Nového ministra obrany hledá Nečas od prosince, kdy po pouhých osmi dnech ve funkci musela ministerstvo opustit vicepremiérka a šéfka koaliční strany LIDEM Karolína Peake. Svými rychlými personálními kroky prý ztratila Nečasovu důvěru a prezident Klaus ji vzápětí odvolal. Následnou vládní krizi se premiérovi a Peake podařilo urovnat. 
    
Nečas pak jako dočasný šéf resortu instaloval zpět do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka, kterého odvolala Peake. O tomto bývalém náčelníkovi generálního štábu se hovořilo jako o jednom z možných ministerských kandidátů, proti se ale postavil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Mezi dalšími jmény, která v kuloárech padala, byl například velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Zmiňován byl ale například také nynější velvyslanec u NATO a někdejší náměstek ministra obrany Jiří Šedivý či velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. 
    
V posledních dnech se proslechla jména generálního sekretáře ministerstva Jana Vylity nebo někdejšího šéfa vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka. 
 
zdroj: ČTK