Nejdražší zlaté mince světa v Národním muzeu

V Nové budově Národního muzea v Praze dnes pro veřejnost otevřou výstavu nejdražší zlaté mince světa Double Eagle. Unikátní zlatá mince v hodnotě osmi milionů dolarů (zhruba 144,5 milionu korun), která se v České republice objeví poprvé, bude přístupna jen 12. a 13. března, a to zdarma.

Expozice nazvaná Nejdražší zlatá mince světa - legendární Double Eagle z roku 1933 a jeho historie nabídne zlatou dvacetidolarovku. Ta je vůbec nejdražší zlatou mincí, která se kdy objevila na světových aukcích. K dnešnímu datu se ví o existenci pouze třinácti exemplářů. Výstava v Národním muzeu bude součástí turné, během něhož se představí i v Londýně, Dublinu, Bruselu, Varšavě, Oslu a Helsinkách.

Prezident Spojených států amerických Theodore Roosevelt nechal poprvé razit Double Eagle v roce 1907; přál si mít takovou americkou minci, která by se vyrovnala kráse těch antických. Ale při světové krizi v roce 1933 vydal prezident Franklin Roosevelt, který chtěl zachránit zemi před hrozící insolvencí, pokyn, který zakazoval shromažďování zlata. Vyžadoval, aby si občané vyměnili zlaté mince za bankovky. Mince v hodnotě téměř 50 milionů dolarů, včetně mincí Double Eagle, byly roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu. Přesto se několik exemplářů uchovalo.

zdroj: ČTK