Nejvíce investic půjde na tunel Blanka

Praha dá letos na výstavbu tunelového komplexu Blanka zhruba 4,84 miliardy korun. Další miliarda bude určena na napojení této stavby na Strahovský tunel. Velké dopravní stavby tak budou tvořit téměř polovinu kapitálových výdajů města. Peníze ale budou také na dostavbu plaveckého areálu Šutka, opravu pavilonů v nemocnici Bulovka či na pokračování stavby pavilonu pro hrochy a slony v zoo. Vyplývá to z rozdělení kapitálových výdajů letošního rozpočtu, které včera schválili pražští radní.

Pražští zastupitelé schválili v prosinci rozpočet na letošní rok, který počítal s výdaji 43,9 miliardy korun. Na investice měla mít Praha původně 10,2 miliardy korun, tyto prostředky ale nová koalice ODS a TOP 09 kvůli nedostatku času shromáždila do jedné kapitálové rezervy. Na investice nakonec Praha bude moci utratit zřejmě asi o 1,7 miliardy korun více, radní totiž do rozpočtu zapojili i nevyčerpané peníze z loňského roku. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) tím kapitálové výdaje meziročně posílí o 594 milionů korun.

Na severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je tunelový komplex Blanka, radní vyhradili 4,84 miliardy korun, na napojení stavby na Strahovský okruh pak dalších 1,03 miliardy. Primátor Svoboda tak doufá, že se podaří tunelový komplex ve zkušebním provozu otevřít na jaře roku 2014. Asi 65 milionů bude určeno na přípravu navazujícího úseku z Pelc Tyrolky přes Balabenku ke Štěrboholské radiále. Celkově půjde podle primátora na oblast dopravy 7,15 miliardy korun.

Hlavní město v rozpočtu dále počítá s částkou 225,6 milionu korun na pokračování výstavby pavilonu pro slony a hrochy v zoologické zahradě, s 200 miliony korun na operační středisko Malovanka či s 300 miliony korun na dokončení plaveckého areálu Šutka. Peníze budou rovněž na výstavbu mateřských škol ve Slivenci a Uhříněvsi, na vybudování pavilonu pro nemocné Alzheimerovou chorobou při domově pro seniory v Malešicích a na opravu pavilonů v nemocnici Bulovka.

Pracovat by se letos mohlo začít na protihlukových opatřeních u Spořilovské ulice, v rozpočtu je na tyto účely 20 milionů korun. Pokračovat bude zřejmě také výměna povrchu na magistrále v ulici 5. května, která by měla snížit hluk v okolí této dopravní tepny. Na opravu ulice Praha vyhradila 25 milionů korun. Se stejnou částkou rozpočet počítá na novou ubytovnu pro bezdomovce. Čtyřikrát více bude letos určeno na plánovanou opravu vyhořelého Průmyslového paláce.

Naopak oprava zchátralé Šlechtovy restaurace ve Stromovce zřejmě nepůjde tak rychle, na tyto účely dali radní do rozpočtu jen pět milionů korun. "Zastavili jsme veškeré nové stavby, pokračujeme jen v těch rozpracovaných. Nebudeme investovat například do opravy Clam-Gallasova paláce," řekl novinářům primátor. Město podle něj také nebude pokračovat v přípravě nové trasy metra D. Na pokračování výstavby metra A z Dejvické do Motola si Praha půjčí od Evropské investiční banky. Podle Svobody město nyní s bankou vyjednává o třímiliardovém úvěru na letošní rok.

Kvůli nejasnostem ohledně přidělení evropské dotace nebyla stále zahájena přestavba Ústřední čistírny odpadních vod. Město proto zapojuje nevyčerpané prostředky z loňského roku. Na čistírnu je tak v rozpočtu 600 milionů korun.

zdroj: ČTK