Nejvíce lidí by stále zvolilo prezidentem Fischera, ukázal průzkum

Kandidát na prezidenta Jan Fischer podle agentury ppm factum stále v průzkumech vede a zvyšuje náskok nad Milošem Zemanem. Vyplývá to z výsledků listopadového průzkumu, které má ČTK k dispozici. Podpora obou zmíněných kandidátů ale ve srovnání s posledním dotazováním z října mírně klesla, Fischera by volilo 28,1 procenta lidí a Zemana 19,4 procenta. Třetí zůstává Tomio Okamura s deseti procenty.

Fischer v souboji se Zemanem vytrvale posiluje. Ještě v srpnu vedl Fischer jen o 1,6 procentního bodu, ale v září jeho náskok vzrostl na pět, další měsíc na 8,2 a nyní vede o 8,7 procentního bodu. Oba expremiéři si ovšem v listopadu asi o dva procentní body pohoršili. Ještě v říjnu by nestraníkovi Fischerovi dalo podle ppm factum v prvním kole prezidentských voleb hlas 30,1 procenta lidí a Zemanovi, čestnému předsedovi Strany práv občanů - zemanovci, 21,9 procenta.

Naopak Okamurových příznivců oproti říjnu, kdy by jej volilo jen 7,9 procenta lidí, přibylo. Také Jiří Dienstbier (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS) si v listopadu zlepšili výsledky zhruba o dva procentní body. Teď by místopředseda sociálních demokratů Dienstbier získal 8,8 procenta a místopředseda Senátu Sobotka 6,4.
 
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) by aktuálně dostal 6,7 procenta hlasů. Jeho podpora v průzkumech je podle agentury ppm factum poměrně stabilní. Pro hudebního skladatele a pedagoga Vladimíra Franze by hlasovalo 5,6 procenta voličů. Herečka Táňa Fischerová a poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová (KDU-ČSL) by měly obdobnou podporu, konkrétně 4,6 a 4,3 procenta. Podpora šéfky Suverenity Jany Bobošíkové činí 3,3 procenta. Ekonom Vladimír Dlouhý by dostal 2,9 procenta hlasů. Prezidentských voleb by se zúčastnilo 62,3 procent oprávněných voličů.
 
Agentura ppm factum prováděla průzkum v období od 1. do 9. listopadu, zúčastnilo se jej 948 občanů ČR straších 18 let. Dotazování začalo ještě předtím, než ministerstvo vnitra zveřejnilo 6. listopadu seznam 20 kandidátů pro přímou volbu prezidenta. Podmínky kandidatury zřejmě splnilo 11 z nich.
 
S parlamentní nominací jdou nyní do voleb Dienstbier, Schwarzenberg a Sobotka, které navrhli poslanci jejich stran. Zbývající adepti dodali petice na podporu jejich kandidatury. Nejvíce podpisů - 105.000 - předložil ministerstvu vnitra Zeman. Fischer jich měl 101.000. Dostatek podpisů nasbíral i Franz, Roithová, Fischerová, Okamura, Dlouhý i Bobošíková. O připuštění kandidátů k lednovým volbám hlavy státu rozhodne vnitro v pátek 23. listopadu.
 
zdroj: ČTK