Nultý bod a Za dveřmi opět přichází do letní Prahy

Na mezinárodních přehlídkách fyzického a tanečního divadla Nultý bod a pouličního divadla Za dveřmi se budou od 16. července střídat pouliční představení na Václavském náměstí v Praze s fyzickým divadlem v Celetné. Oba festivaly na týden oživí centrum města a představí evropské špičky v tomto oboru.

"Pátý ročník festivalu Nultý bod přiveze coby jednu z hvězd německou performerku Juschku Weigelovou. Ta spolu s Ferencem Fehérem z Maďarska uvede na jediném večeru představení Juschka 3D+, které vzniklo speciálně pro nás," řekl ČTK mluvčí Adam Ondráček. Premiéru bude mít i vystoupení Company Prototype Status ze Švýcarska. Na Václavském náměstí budou moci v rámci programu Za dveřmi zájemci poprvé zhlédnout představení Carmen Funebre od světoznámého kolektivu Teatr Biuro Podrózy z Polska.

"Čeká je rovněž česká premiéra projektu Causa Fatalis česko-ruského souboru Teatr Novogo Fronta a první hostování německého ansámblu antagon theaterAKTion s představením Time Out," dodal Ondráček. Upozornil i na projekty domácích špiček fyzického a tanečního divadla, a to v pražské či světové premiéře.
 
"Uvidíme nejnovější představení Divadla Continuo či Miřenky Čechové & Tantehorse," podotkl umělecký šéf Nultého bodu Petr Boháč. Dramaturgie se točí kolem středoevropské divadelní spolupráce. "Festival Za dveřmi plánuje neformální kulatý stůl, na kterém se sejdou za účasti publika organizátoři pouličních festivalů a ředitelů divadel z Česka, Slovinska, Německa, Polska a Slovenska. Jeho tématem bude spolupráce organizátorů a zástupců měst při oživování veřejného prostoru," dodal ředitel festivalu Za dveřmi Jakub Vedral.
 
Na závěr týdne se Nultý bod přesune 22. července na divadelní loď Tajemství Bratří Formanů, kde se uskuteční komponovaný večer nazvaný Mladá krev. Festival Za dveřmi se od 20. července přesune v rámci svých ozvěn na festival Živá ulice v Plzni; akce nazvaná Za dveřmi je Plzeň tam potrvá do 22. července.
 
Představení festivalu Za dveřmi od 16. do 21. července na Václavském náměstí jsou zdarma, ta další z programu přehlídky Nultý bod se odehrají v Divadle v Celetné, kam se vstupenky prodávají po 180 a 250 korunách. Program obou je na adrese www.nultybod.cz a www.zadvermi.cz.
 
zdroj: ČTK