Obrana zrušila zakázku na vyprošťovací vozidla pro Pandury

Ministerstvo obrany zrušilo výběrové řízení na nákup vyprošťovacích vozidel pro Pandury. Na dotaz ČTK to povrdila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Armáda si chce pořídit pět speciálních vozidel za 191 milionů korun. Podle serveru veřejných zakázek je resort přesvědčen, že zadávací řízení bylo diskriminující.

"V tuto chvíli mohu potvrdit, že veřejná zakázka na nákup vyprošťovacích vozidel byla 29. ledna zrušena a oznámení o jejím zrušení bylo odesláno všem známým zájemcům o tuto zakázku," uvedla Zechmeisterová. Důvod zrušení bude podle ní zveřejněn do 15 dnů od zrušení zakázky.
 
Na serveru veřejných zakázek ministerstvo uvádí, že "stanovením požadavku na konkrétní technické řešení" došlo k porušení zákazu diskriminace, které tak vedlo k omezení hospodářské soutěže. Týkat se mělo podvozku od konkrétního výrobce.
 
Týdeník Euro v minulosti uvedl, že dva zájemci o zakázku podali stížnost u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vadilo jim, že mezi zadávací podmínky patřilo i to, že vyprošťovací zařízení mělo být umístěno výhradně na podvozku Tatra.
 
Zakázku ministerstvo vypsalo na konci září, její předpokládaná hodnota byla 191 milionů korun. Armáda poptávala speciální těžká vozidla pro vyprošťování obrněných transportérů Pandur i další vojenské techniky. Používána by měla být v polních podmínkách nebo v boji.
 
V minulosti ministerstvo zvažovalo nákup 11 těchto vozidel za 600 milionů korun od šternberského Vojenského opravárenského podniku. Cena byla kritizována jako přemrštěná.
 
zdroj: ČTK