Od dubna bude z Malého náměstí v centru Prahy pěší zóna

Malé náměstí v centru Prahy bude od 2. dubna pěší zónou. Na místě tak bude zakázáno parkování všech vozidel včetně aut rezidentů. Parkovací stání bude na náměstí zachováno jen pro tři vozy invalidů. Na včerejší tiskové konferenci to novinářům oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Zrušení modré parkovací zóny na staroměstském Malém náměstí je podle něj dalším krokem ke zklidnění centra metropole.

Majitelé a nájemníci bytů na náměstí, které těsně přilehá ke Staroměstskému náměstí, budou moci podle radnice parkovat v okolních ulicích Platnéřská, U Radnice a Linhartská. "Zjistili jsme, že na náměstí parkují hlavně neoprávnění uživatelé. Přitom nedaleké podzemní garáže na Palachově náměstí jsou poloprázdné," zdůvodnil rozhodnutí městské části Lomecký.

Zásobovací vozy budou mít do míst přístup denně jen od 19:00 do 09:00 ráno. Vozy pražských taxislužeb nebudou smět na náměstí vůbec, což se zřejmě dotkne tamních hoteliérů. "Je samozřejmostí, že na vyžádání připravíme povolení k vjezdu i pro jiné vozidlo v případě, že půjde o odůvodněnou přepravu imobilního člověka," uvedl radní Prahy 1 pro dopravu Jiří Veselý.

Náměstí pro vozidla radnice uzavře dopravními značkami, v prvních dnech pak budou na dodržování zákazu vjezdu dohlížet i městští strážníci. Další komplikace pro řidiče bude znamenat zřejmě i dočasné uzavření nedaleké Husovy ulici, kde se nyní provádí rozsáhlá oprava chodníků. Stavební práce by ale podle starosty Prahy 1 na místě měly skončit ještě před uzavřením náměstí.

Uzavření Malého náměstí městská část naplánovala na stejný den, kdy se automobilům uzavře i dolní část Václavského náměstí. Řidiči nebudou moci v těchto místech nejen parkovat, ale ani projet přilehlou Jindřišskou ulicí a dojet tak k nedaleké magistrále. Jindřišská totiž bude u ústí na náměstí neprůjezdná.

zdroj: ČTK