ODS představí volební lídry do 14 dnů, Kuba být lídrem nechce

Občanská demokratická strana představí lídry pro předčasné volby do 14 dnů. Úřadující předseda strany Martin Kuba být volebním lídrem nechce. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Pokud bude o pozici volebního lídra usilovat šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, Kuba ji podpoří.

Kuba v rozhovoru řekl, že strana do dvou týdnů představí lídry ve všech krajích i hlavní tvář. "O pozici volebního lídra nestojím," řekl Kuba. Doplnil, že je připraven podpořit Němcovou i jakékoliv jiné řešení, které bude pro stranu optimální.
 
Kuba v pondělí zpochybnil ambice Němcové stanout v čele občanských demokratů. Uvedl, že na kongresu před devíti měsíci to byl on, kdo v souboji s Němcovou uspěl při rozhodování o pozici prvního místopředsedy. Němcová sobotní Mladé frontě včera řekla, že by chtěla vést stranu do voleb, zároveň nepovažuje za dobrou dvojkolejnost ve vedení strany.
 
Kuba včera připustil, že pro občanské demokraty by bylo výhodnější, kdyby volby byly později, aby se mohli vyrovnat se "zásahem mediálních kauz" kolem obvinění bývalé spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a dalších lidí. Podle Kuby jsou ale volby v současné situaci jediným řešením.
 
Strana je podle politologů v krizi. Její dva poslanci zavinili pád koaliční většiny 101 hlasu ve Sněmovně, když nehlasovali proti důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V reakci na to se v dolní komoře zformovala ústavní většina pro rozpuštění Sněmovny. Zdá se tedy, že na podzim budou předčasné volby. Průzkumy volebních preferencí z posledních měsíců ODS zpravidla přisuzují výsledek pod 15 procenty hlasů.
 
Autor: ČTK