Otužilkyně plavala ve Vltavě téměř hodinu, překonala rekord

Celých 57 minut ve čtvrtek plavala otužilkyně Alžběta Pourová v ledové Vltavě v areálu Žlutých lázní. Pokořila tak svůj dosavadní čtyřicetiminutový světový rekord zapsaný v české verzi knihy rekordů v roce 2006. Voda měla necelé čtyři stupně Celsia. Na dotaz novinářů, jak jí je, odpověděla po překonání rekordu stručně:

Plavkyně, která právě ve čtvrtek slavila dvaapadesáté narozeniny, přišla k vodě s plyšovým tučňákem v ruce. "Mám takových maskotů víc," řekla novinářům. Když vystoupila z vody, dostala od pořadatelů dort.

Pourová se věnuje otužileckému plavní přes třicet let. Na dnešní pokus o rekord se připravovala od loňského podzimu. V ledových vodách Vltavy trénovala dvakrát týdně.

Přestože jde o zkušenou plavkyni, na její výkon dohlížela trojice městských policistů z říčního oddílu. Spolu s novináři plavkyni sledovali z břehu a byli připraveni v případě potřeby zasáhnout a poskytnout jí první pomoc. Nebylo toho ale třeba. Pourová vystoupila z vody bez cizí pomoci a odešla se zahřát do šatny.

Další pokus Pourová neplánuje. "Bylo to strašné, cítím, že mi síly už ubývají a nevydržím to co dřív. Bylo to naposledy, co jsem se o tento rekord pokusila," řekla po téměř hodinovém plavání. Před pokusem doufala, že ve vodě vydrží alespoň hodinu, protože její výkon při trénincích byl 73 minut. "Ale i tak je to dobré," pochvalovala si posléze s drkotáním zubů.

Před vstupem do vody Pourová vypila horký slazený čaj a snědla müsli. Z vody vystoupila ve chvíli, kdy cítila, že už je na konci svých sil. "S plaváním v ledové Vltavě určitě nekončím, ale budu tam už jen krátkou dobu. Láká mě ještě naložení těla do ledové tříště, jestli se pro to ale rozhodnu, v tuto chvíli ještě nevím," popsala své plány.

Pourová si pochvaluje, že od té doby, co se otužuje, méně marodí, přitom nenosí šálu ani rukavice, jen čepici, protože, jak říká, "hlavička má být v teple".

Plavkyně vzpomínala, jak před lety plavala s předsedou Ledních medvědů pokořitelem kanálu La Manche Richardem Blatným ve Vltavě při minus 19 stupních Celsia, kdy museli rozsekávat led. "Když jsme vylezli z vody a šli do šatny, tak Ríša, protože má chlupatý prsa, tak chrastil, a já jsem musela rozmrazovat plavky," uvedla.

Česká republika má v otužování dlouhou tradici. Nejznámější a nejstarší českou otužileckou soutěží je Memoriál Alfreda Nikodéma. Jmenuje se po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání. Poprvé se konal v roce 1923.

zdroj: ČTK