Památník Jiřího z Poděbrad se dočká po 50 letech rekonstrukce

Rada Středočeského kraje 10. března schválila záměr oprav a vybudování nové expozice v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku v Poděbradech. Ta stávající pochází z roku 1964 a od té doby se prováděly pouze drobné úpravy. „Nyní se naskytla významná příležitost k rekonstrukci - oslavy 550. výročí mírových snah krále Jiřího z Poděbrad,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. Na rekonstrukci památníku se dohodlo Polabské muzeum s Univerzitou Karlovou, která je vlastníkem poděbradského zámku. 

„Středočeský kraj na opravy vyčlenil 3 miliony korun, Univerzita Karlova přispěje částkou ve výši 200 000 korun na elektroinstalaci. Opravené výstavní prostory by tak mohly být k dispozici už 23. dubna 2014,“ informoval středočeský hejtman Josef Řihák.
 
Nová expozice se tak stane jednou z dominant plánovaných oslav. „Prezentovány budou dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. Součástí rekonstrukce bude i obnova fragmentů unikátních gotických výmaleb z poloviny 15. století, které byly objeveny při rekonstrukci bývalé hradní kaple v letech 1923 – 1928.
 
Oslavy 550 let, které uplynuly od mírové mise Jiřího z Poděbrad, byly už zahájeny počátkem března výstavou originálu mírové spojenecké smlouvy z roku 1464 mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a francouzským králem Ludvíkem XI. v Polabském muzeu v Poděbradech. 
 
Slavnosti budou pokračovat koncem dubna, kdy se 23. dubna budou na druhém nádvoří zámku k vidění rytířské turnaje. Od 16. do 18. května přijedou do Poděbrad významní představitelé státu. Centrum lázeňského města zaplní středověké trhy. V září pak Poděbrady budou hostit Mezinárodní vědeckou konferenci o projektu Jiřího z Poděbrad.
 
Zdroj: Tiskové oddělení Středočeského kraje