Placák: Pochod příznivců monarchie je i protest proti Zemanovi

Z Václavského náměstí vyrazil dnes po 15:00 na Hrad pochod na podporu obnovení monarchie. Podle organizátora, historika Petra Placáka, jde také o protest proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho politice. Monarcha by podle něj sjednotil zemi, zatímco současný prezident ji rozděluje. Pochod zhruba 200 účastníků má trasu přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí.

Příznivci monarchie se začali scházet po 14:00 hodině, první byla na místě dechová kapela, která pochod doprovází. Situaci sleduje také několik policistů.
 
Placák, který Tříkrálový pochod za monarchii organizuje, ČTK řekl, že akci považuje rovněž jako protest proti Zemanovi. Jeho samotná volba prezidentem podle něj rozdělila společnost, což by mohl napravit monarcha. "Jeho osoba funkci už totálně zdiskreditovala," dodal Placák s tím, že se jedná například o vztahy s Čínou.
 
Nového monarchu by prý bylo možné najít mezi současnými šlechtickými rody. Zavedení vládnoucí dynastie by pak vyžadovalo všeobecné referendu a další kroky včetně změny ústavy.
 
zdroj: ČTK