Projekce na Staroměstském orloji

Návštěvníci Prahy mají opět možnost zhlédnout projekci na Staroměstském orloji v Praze, tzv. mapping. Projekce jsou naplánované na zářijové a říjnové soboty. Loňská podzimní a letošní jarní projekce ukázali, že takovýto projekt Praze dosud chyběl.

Počítačová animace představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře, až po umístění kalendářní desky Josefa Mánese. Návštěvníci Staroměstského náměstí budou moci nahlédnout díky optické hře i do útrob orloje.

Projekce také připomene dramatické události z historie orloje - husitské války, popravu pražských pánů či poškození orloje při osvobozování Prahy v roce 1945. Pro další projekce na Staroměstský orloj se výtvarníci rozhodli upravit některé pasáže videa, částečně pomocí střihu zrychlit některé části a vytvořit zcela novou animaci na závěr projekce.

Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato Production, výroby videa se zhostili výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí. Jejich zatím posledním velkým projektem byl červencový mapping během oslav 100 let Liver Building v Liverpoolu a slavnostního otevření nového muzea Liverpoolu.

Video mapping, nebo-li projekce na budovy, je ve světě stále populárnější umělecké odvětví, které si získává početné publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově pečlivě zaměřena, animace se připravují přímo „na míru“ každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo.

Projekci na Staroměstském náměstí zažijete v sobotu 17. a 29. září od 19:30 do 22:00 každou půlhodinu. Každou říjnovou sobotu pak od 19:00 do 22:00. Vstup je zdarma.