Rathova mluvčí a dvě úřednice mají odejít z úřadu

Ze středočeského krajského úřadu bude muset odejít dosavadní mluvčí Berill Mascheková. Pracovní poměr by měl být ukončen i dvěma vysoce postaveným úřednicím - šéfce oddělení veřejných zakázek Johaně Novotné a vedoucí odboru kanceláře hejtmana Barboře Snopkové Haberové. ČTK to dnes řekla pověřená hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD).

Už dříve avizovala, že nechce spolupracovat s lidmi úzce spjatými s jejím předchůdcem Davidem Rathem, jehož stíhá policie kvůli přijetí úplatku.

Mascheková v pondělí řekla, že má zakázáno se k čemukoliv vyjadřovat. Dnes ČTK prostřednictvím SMS zprávy pouze vzkázala, že má dovolenou. "Přeji si, aby odešla, a je věcí ředitele úřadu, jak se s tím vypořádá," uvedla Moravčíková.
 
Odejít mají také Novotná a Snopková Haberová, která má podle některých informací trvalé bydliště v jednom z Rathových domů. "Nyní se řeší, jak s nimi ukončit pracovní poměr," uvedla Moravčíková.
 
Pověřená hejtmanka již dříve uvedla, že případné další personální změny vyplynou z výsledků policejního vyšetřování. Podle šéfky zastupitelů za KSČM Jiřiny Fialové je propouštění lidí úzce spjatých s Rathem logické, byla by ale nerada, kdyby se dotklo většího počtu úředníků. "K tomu bychom neradi přistupovali. Jedině v tom případě, že by se prokázalo, že něco nevykonávali dobře," dodala.
 
Poslance a bývalého hejtmana Ratha policisté zadrželi krátce poté, co podle nich převzal sedmimilionový úplatek. Spolu s ním policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Moravčíková již avizovala, že nechá prověřit zakázky zadané za Rathova vládnutí.
 
zdroj: ČTK