S fungováním registru vozidel je ministerstvo dopravy spokojeno

Ministerstvo dopravy je s dnešním fungováním registru vozidel spokojeno. O výpadcích systému, které dopoledne postihly řadu měst, prý nic neví. Na dnešním setkání s novináři to řekl náměstek ministra dopravy a státní tajemník Miroslav Drobný. Ještě dopoledne přitom úřad problémy registru přiznal a tvrdil, že pracuje na jejich odstranění.  

"Během dne se prý prostřednictvím registru uskutečnilo v celé ČR 8800 transakcí, což je běžný stav," uvedlo odpoledne ministerstvo. Podle samotných úředníků na registračních pracovištích ale systém v řadě měst během dnešního rána zkolaboval a několik hodin byl mimo provoz. Úplný kolaps systému podle úředníků potkal například Pardubice, Karvinou, Kladno nebo Prahu. Na pracovištích se sice podařilo systém znovu zprovoznit, byl ale pomalý a řadu úkonů v něm úředníci nemohli vůbec provádět.

Podle Drobného se ale na pracovištích centrálního registru nic výjimečného nedělo a stejným způsobem by měl fungovat i v budoucnu. Další zátěžovou zkouškou pro systém by mělo být pondělí, kdy je na rozdíl od čtvrtka otevřeno na většině registračních pracovišť. Dnes bylo k systému podle ministerstva dopravy připojeno 977 z nich, v pondělí očekávají 1440 přihlášených uživatelů.
 
Podle šéfa IT oddělení ministerstva dopravy Jakuba Feruse dnes došlo pouze k mírnému problému na infrastruktuře, který se po pár desítkách minut podařilo odstranit. Rychlost, s jakou se problém podařilo odstranit, ocenil i Martin Tůma ze společnosti ATS -Telcom, která celý systém registru vozidel pro ministerstvo vyvíjí a spravuje.
 
Systém registru vozidel, která se potýká s neustálými problémy už od léta, zkolaboval po dnešním napojení na databáze osob a adres nemovitostí - takzvané základní registry. Obě databáze ministerstvo dopravy propojilo pár minut před jednou hodinou ranní. Po sedmé hodině se k němu začala připojovat jednotlivá registrační pracoviště.
 
Správu registru vozidel převzalo ministerstvo dopravy od vnitra letos 9. července. Po zhruba hodině provozu nový systém selhal a od té doby se potýká s problémy. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo dopravy zaplatit za provoz registru. Strana LIDEM oficiálně kvůli přetrvávajícím potížím s registrem vyzvala k odchodu svého ministra Pavla Dobeše (LIDEM), který také začátkem prosince ze své funkce odstoupil.
 
zdroj: ČTK