Soud v září začne řešit případ 20 let staré vraždy v Praze

Žalobci poslali před pražský městský soud případ 20 let staré vraždy z Prahy 4. V kauze figurují čtyři muži. Jeden čin podle obžaloby naplánoval, další objednal a zaplatil za provedení vraždy zbývajícím dvěma mužům. Případ objasnil těsně před promlčením speciální policejní tým Tempus. Čtveřici hrozí podle staré právní úpravy 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Soud začne kauzu řešit na konci září.

První z obžalovaných podle spisu přijal od neznámé osoby zakázku k zavraždění poškozeného v roce 1993. Jeho prostředník pak předal dvěma údajným nájemným vrahům střelnou zbraň, výbušninu a fotografii poškozeného. Za provedení činu také dostali jako odměnu každý 100.000 korun.
 
Vražda se stala 21. listopadu 1993 v Hadovité ulici, kde byla oběť přistižena v zaparkovaném autě. Jeden z údajných nájemných vrahů tehdy dvaatřicetiletého muže podle spisu zasáhl osmnácti výstřely ze samopalu typu škorpion. Kulky zasáhly zejména horní část těla a hlavu. Jeho komplic pak místo činu se samopalem v ruce "jistil". Poškozený podle obžaloby utrpěl pohmoždění mozku, průstřely srdce, plíce, jícnu, žaludku a dalších orgánů, což způsobilo okamžitě smrt.
 
Zabitý muž se podle dřívějších informací médií živil vymáháním dluhů. Podezřelým je od 48 do 53 let. Stíháni jsou na svobodě, protože soud nesouhlasil s návrhem policie, aby byli vzati do vazby. Soud to podle serveru Týden.cz zdůvodnil například tím, že jsou proti podezřelým slabé důkazy. Žalobci i přesto kauzu podle justiční databáze na začátku prázdnin poslali před soud. Hlavní líčení bylo nařízeno na 25. září, potvrdila dnes ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.
 
Pražští kriminalisté v 90. letech případ odložili po roce a půl vyšetřování, protože tehdy nezjistili skutečnosti, které by je opravňovaly někoho obvinit. Speciální policejní tým Tempus případ znovu otevřel loni v červnu a podezřelé zatkl v listopadu jen měsíc před promlčením vraždy. Kriminalistům údajně pomohla výpověď utajeného svědka k okolnostem vraždy.
 
Cílem týmu Tempus je vyšetřování letitých případů uzavřených bez úspěchu. Vražda v Praze je prvním objasněným případem týmu. Pak ještě vyřešil případ brutální vraždy podnikatele v Otrokovicích z roku 2005 a vraždy číšníka na zlínském sídlišti z roku 2001.
 
zdroj: ČTK