Společnosti YIT a Lemminkäinen fúzují

K 1. únoru 2018 fúzují dvě finské stavební společnosti s více než stoletou historií - YIT a Lemminkäinen. Od nynějška budou působit pod názvem YIT. Takto spojená společnost je ve svém oboru největší ve Finsku a řadí se k nejvýznamnějším stavebním firmám v celé severní Evropě. Jako developer a generální dodavatel realizuje bytové i komerční nemovitosti a rozvíjí městské urbanistické celky. Zaměřuje se také na výstavbu související infrastruktury a komunikací. V roce 2016 dosáhly čisté tržby obou zfúzovaných firem, které dohromady zaměstnávají na 10 000 lidí, zhruba 3,4 mld. eur.   

Společně se svými zákazníky vytváří YIT funkčnější, atraktivnější a udržitelnější prostředí ve městech. Působí v 11 zemích: Finsku, Rusku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku.

Na český trh vstoupila společnost YIT v roce 2008. Za 10 let v ČR zrealizovala již 10 nízkoenergetických projektů s téměř 1 250 byty ve finském stylu. V roce 2016 splnila svůj cíl a pronikla do první pětky rezidenčních developerů v Praze. V loňském roce, kdy prodala 320 bytů a opět překročila obrat 1 mld. korun, svou pozici dále upevnila. Letos plánuje dát na  trh více než 500 nových bytů. V souladu se směřováním finské mateřské společnosti je její vlajkovou lodí v ČR rozsáhlý projekt Suomi Hloubětín v Praze 9, kde mění původní 9hektarový brownfield v novou čtvrť pro více než 2 500 obyvatel.

Fúzí vzniká finančně silná společnost, u níž je hnacím motorem růstu a ziskovosti development městských urbanistických celků. Oblasti, v nichž spojené firmy působí, se budou doplňovat a budou ve vzájemné rovnováze, čímž se zvýší odolnost nové YIT vůči ekonomickým cyklům.

"Fúze je pro nás strategicky významný krok. Vytváří základ našeho růstu směrem k tomu, abychom se stali jedním z vedoucích developerů městských urbanistických celků na stavebním trhu celé severní Evropy. Věřím, že díky spojení se stáváme aktérem, jehož aktivní developerská činnost dále zvyšuje zkušenosti zákazníků a naši konkurenceschopnost. Fúzí také vytváříme nové nabídky zaměstnání - například v náročných projektech kombinujících infrastrukturu, komerční prostory a bydlení," uvedl Kari Kauniskangas, Prezident a CEO YIT Corporation.

Další informace o YIT: www.yit.cz a www.yitgroup.com