Svědek v kauze CASA Daňhel je stíhán za pohlavní zneužívání

Pražská policie dnes obvinila důležitého svědka v kauze nákupu armádních letounů CASA Karla Daňhela z trestného činu pohlavního zneužívání. V případě odsouzení muži hrozí až desetileté vězení, sdělil dnes ČTK mluvčí policie Tomáš Hulan.

"Víme o jeho zadržení, armáda může reagovat až poté, co dostane oficiální zprávu o vyšetřování," informovala ČTK Mira Třebická z generálního štábu armády. Kriminalisté podle Hulana zadrželi jednačtyřicetiletého muže na základě souhlasu státního zástupce kvůli podezření z mravnostního deliktu. "Případ je na samém počátku prošetřování," dodal Hulan.

Expert na vojenskou techniku podplukovník Karel Daňhel zpracovával na generálním štábu posudky k nákupu transportních letadel CASA. V deníku Mladá fronta Dnes nedávno uvedl, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku. Proti rozhodnutí se podle informací ČTK odvolal.
 
Podle Daňhela projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí. Hlavní tlak podle něj ale nastal až v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl "opakovaně atakován prvním náměstkem z obrany Martinem Bartákem". Barták, který v době nákupu letadel působil na ministerstvu jako náměstek, se proti těmto tvrzením ohradil s tím, že žádný tlak směřující k pořízení letounů CASA nevyvíjel a Daňhel není věrohodným svědkem.
 
Daňhela zpochybnil také šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník, když členům poslanecké komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství minulý týden údajně pustil nahrávky dokládající, že Daňhela pravidelně měsíčně vyplácela zbrojařská firma Omnipol, která kontroverzní nákup strojů CASA zprostředkovala. Generální ředitel firmy Michal Hon označil tyto informace za nesmysl a podle něj Omnipol nevyplatil Daňhelovi "nikdy ani korunu". Podle poslanců z kontrolní komise bylo odebrání prověrky Daňhelovi v pořádku a peníze od Omnipolu prý nebyly podle vojenské tajné služby jedinými úplatky, které vzal.
 
Policie se zabývá případem armádních letounů CASA kvůli jejich údajnému předražení. O tom, že armáda letadla nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky. Poslanci kvůli vyšetřování vydali minulý týden k trestnímu stíhání bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů. Podle posudku firmy American Appraisal vznikla škoda až 658 milionů korun.
 
zdroj: ČTK