Úřady prý přechod na staronový systém zvládají, dávky vyřizují

Úřadům práce se zatím daří zvládat potíže s přechodem na staronový systém vyplácení dávek. Dvě třetiny příspěvků a podpor, které mají lednový termín výplaty, už úředníci vyřídili a příkazy odeslali do jednotného výplatního místa. Po videokonferenci generální ředitelky s šéfy krajských poboček to dnes ČTK řekla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Pokud by se podle ní některé z dávek opozdily, tak jen "v řádu několika málo dní". 

"Zadávání nových údajů do staronových systémů je mnohem jednodušší a rychlejší než zapisování do dosavadního systému, vše bez prodlev funguje. Z dávek, u nichž je lednový termín výplaty - jako třeba u příspěvků na péči, už dvě třetiny odešly do jednotného výplatního místa. Odtud se rozesílají klientům," uvedla Beránková. Pokud by se podle ní některé dávky opozdily, tak by to bylo maximálně jen o pár dní. 
    
Změna systémů se týká příspěvku na péči, příspěvků pro postižené na mobilitu a pomůcky i dávek v hmotné nouzi, do nichž patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Ve staronových programech se začíná zpracovávat i agenda zaměstnanosti, tedy také podpory v nezaměstnanosti a příspěvky na zapracování, zřízení chráněných dílen či rekvalifikace. Nynější situace nemá vliv na vyplácení dávek sociální podpory, tedy přídavků na děti, příspěvku na bydlení, rodičovské, porodného, pohřebného a pěstounských dávek. Ty se zpracovávají stále v původním systému. 
    
Úřady práce totiž používají od ledna 2011 dva systémy. Část původního od firmy OKsystem tehdy nahradilo ministerstvo práce novým. Jeho dodavatele ale nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu. Kvůli pochybením při výběru zakázal antimonopolní úřad k 28. prosinci nové programy používat. Úřady se tak znovu úplně vracejí ke staronovým aplikacím od společnosti OKsystem. 
    
Generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková ČTK už dřív řekla, že ovládaní nového systému bylo pracné a pomalé. Chyběly v něm také věci, které dříve úředníci měli a které potřebují. Za poslední dva roky tak úřady třeba nezveřejňovaly údaje o zaměstnávání cizinců a další data. 
    
Podle Beránkové úřadům práce pomohlo, že od společnosti Fujitsu získaly údaje o dávkách za listopad a prosinec. Do vypnutého systému mohou úředníci také nahlížet, takže vidí klientovy údaje i za delší dobu. Jak dlouho tento přístup budou mít, není ale zatím jasné. Školením pro používání staronového systému dnes prošlo na 350 úředníků. 
    
V některých úřadech práce se dnes tvořily fronty. Podle šéfů poboček je zvýšený nápor na počátku nového roku a na začátku jednotlivých měsíců běžný. 
 
zdroj: ČTK