V Kruháči se rozeběhla stavba, v Lidické bude centrum do listopadu

Jablonec získal dotaci 11,1 milionu korun v rámci Integrovaného plánu rozvoje území - IPRÚ Liberec-Jablonec nad Nisou na projekt Centrum terénních a ambulantních služeb v Jablonci nad Nisou, tzv. Kruháč. Stavba začala v květnu, centrum se do listopadu, kdy má být hotovo, přesunulo do Lidické ulice. Celkově si přestavba domu na křižovatce U Zeleného stromu včetně vybavení nábytkem vyžádá 13,8 milionů korun.  

Cílem rekonstrukce objektu v ulici 5. května, kde v přízemí sídlí Nízkoprahové zařízení Kruháč, je úprava prostor ve 2. a 3. patře. „Tím vznikne místo pro další služby Diakonie ČCE. Ta bude v domě kromě nízkoprahového centra provozovat ještě sociálně aktivizační službu pro rodiče s dětmi a pečovatelskou službu,“ vysvětluje záměr přestavby objektu v ulici 5. května náměstek primátora Lukáš Pleticha. „Díky tomu Jablonec na stavbu o celkovém rozpočtu 13,8 mil. korun získal z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) dotaci ve výši 11,1 milionu korun,“ dodává náměstek s tím, že z více jak 11milionovou dotaci tvoří 10,5 milionů korun z Evropské unie, částkou 0,6 mil. Kč přispívá státní rozpočet.  

Nový Kruháč bude bezbariérový

V těchto dnech se v Kruháči bourá a začíná se pracovat na výtahové šachtě. Práce běží podle harmonogramu. 

Stavební úpravou postupně projde podzemní podlaží, fasáda a střecha budovy, Kruháč bude mít nově výtah pro bezbariérový přístup do vyšších podlaží.  „V prvním patře počítáme s klubem pro mladé od 15 do 26 let, ve druhém chceme vytvořit zázemí pro pracovníky terénní pečovatelské služby, vedení organizace a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, u níž pak bude možnost i pro vznik ambulantní formy,“ popisuje plánované rozmístění služeb po přestavbě Michaela Albrechtová, ředitelka jabloneckého střediska Diakonie ČCE. 

Ročně Diakonie pomůže 120 lidem 

Provozovatelem Kruháče a poskytovatelem terénních i ambulantních sociálních služeb je jablonecké středisko Diakonie ČCE. Sociálně aktivizační služba pomáhá rodinám s jedním či více dětmi ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností, sociálním vyloučením a možným odebráním dětí. Ročně tak podpoří minimálně 30–40 rodin, což je zhruba 120 osob. „Nyní službu poskytujeme v terénu pro jablonecký region, nově ji v upravených prostorách budeme poskytovat také ambulantně,“ připomíná Albrechtová. Terénní pečovatelská služba se stará o seniory a osoby se zdravotním postižením, kteří se neobejdou bez pomoci druhého člověka. Diakonie v Jablonci tuto službu poskytuje od roku 2007. 

Diakonie Českobratrské církve evangelické působí ve 33 střediscích, která pracují na sto místech po celé republice. Středisko v Jablonci nad Nisou zahájilo svou činnost zřízením pečovatelské služby v roce 2007, od října 2009 provozuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kruháč určené osobám od 6 do 26 let v obtížné životní situaci. V roce 2014 na základě podnětu z komunitního plánu založila Diakonie třetí službu – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi.