V Praze by volby podle průzkumu pro ČT vyhrála TOP 09 před ČSSD

V Praze by volby do Sněmovny vyhrála TOP 09 se ziskem 31 procent hlasů. Vyplývá to z odhadu takzvaného volebního potenciálu, který pro Českou televizi (ČT) zpracovaly agentury Median a STEM/MARK. Podle tohoto průzkumu jde zatím o jediný kraj, v kterém by nezvítězila ČSSD, která je favoritem voleb. Sociální demokraté by skončili druzí, v hlavním městě by dostali 26 procent hlasů. Třetí by bylo ANO s 19,5 procenta, čtvrtá ODS se 17 procenty hlasů. 

Komunisté v Praze mají podporu 10,5 procenta, Strana zelených pak o dvě procenta méně. Shodný volební potenciál - kolem osmi procent - v hlavním městě mají Česká pirátská strana, KDU-ČSL a Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). 
    
Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by mohla strana v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní připojili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Suma volebních potenciálů proto přesahuje 100 procent. Je také třeba počítat se statistickou chybou od 1,5 procenta u stran s nejnižším potenciálem po 3,5 procenta u stran s potenciálem nejvyšším. 
    
Na dotazy agentur v průzkumu v Praze odpovědělo 1042 lidí, z toho do výpočtu volebního potenciálu se promítly odpovědi 823 lidí. Průzkum se konal od 3. do 9. října. 
    
ČT dosud zveřejnila volební potenciály v 11 krajích. Ve všech kromě Prahy by podle průzkumů mohla vyhrát ČSSD. V dalších dnech ČT zveřejní výsledky z Jihomoravského, Moravskoslezského a Středočeského kraje. 
 
zdroj: ČTK