Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

V Praze se ve volbách střetne primátor a dva bývalí primátoři

29. 07 2014 | V boji o primátorské křeslo se v Praze utkají současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). Oba jsou lídry kandidátek svých stran. Do podzimních komunálních voleb se pustí i další exprimátor Jan Kasl, který měl původně vést kandidátku ANO, nakonec si založil svou stranu Demokraté Jana Kasla. Zájem o posty v pražském zastupitelstvu již ohlásilo také sedm stran, které v něm nikdy zástupce neměly.

V Praze se před čtyřmi lety dostaly do zastupitelstva čtyři strany - TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Voliči z nich v sedmi obvodech vybrali 63 zastupitelů. Vítězem se stala TOP 09, která získala 26 křesel a získala přes 30 procent hlasů. Druhá ODS získala 20 mandátů, ČSSD 14 a komunisté tři. Volební lídr vítězné TOP 09 Zdeněk Tůma se ale primátorem nestal, na koalici se tehdy dohodly ODS a ČSSD.
 
Všechny čtyři zmíněné strany již mají vybrané své lídry a chystají se kandidovat znovu. Vládnoucí TOP 09, která vede Prahu v menšinové vládě s podporou ČSSD, povede do voleb současný primátor Hudeček. Ten se rozhodl kandidovat i přesto, že je spolu s některými svými kolegy vyšetřován v kauze opencard. Hudeček obvinění považuje za absurdní. ODS si vybrala za lídra exprimátora Svobodu, který vedl ODS do voleb již v roce 2010. Také on figuruje v kauze opencard.
 
ČSSD si zvolila na první místo kandidátky ředitele Motola a současně pražského zastupitele Miloslava Ludvíka. Před čtyřmi lety vsadila ČSSD na Jiřího Dienstbiera ml., ten ale mandát zastupitele na protest proti koalici ODS a ČSSD složil. Komunisté pak vyšlou do boje o primátorský řetěz stejně jako v roce 2010 poslankyni Martu Semelovou. Tu zase prošetřovala policie kvůli jejím výrokům v pořadu ČT HydePark na adresu komunisty popravené Milady Horákové.
 
Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a STAN a budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS). Zástupci STAN by pak byli úplnými nováčky, strana v zastupitelstvu nikdy člena neměla.
 
Mezi úplné nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i Hnutí ANO Andreje Babiše. Stranu má do boje o primátorské křeslo vést podnikatelka Martina Schopperová. Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček.
 
Nově bude v Praze kandidovat Hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch. V zastupitelstvu rovněž nikdy nesedělo hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera ani Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem.
 
Neobvyklým způsobem chce kandidáty vybrat nově vzniklá strana Domov. Svého lídra a pořadí kandidátů sestaví losem. "Je to nejdemokratičtější řešení," píše strana na svém webu.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Developerská společnost YIT revitalizuje bývalou továrnu Meopta, jejíž proměnou vytvoří nový rezidenční projekt Parvi Cibulka. Vznikne zde 149 moderních nízkoenergetických bytů, které budou ...

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Soukromou základní školu Cesta k úspěchu, která se zaměřila na vzdělávání nadaných a talentovaných dětí založil Stanislav Svoboda před 13 lety. Od letošního září na ni budou moci žáci absolvovat ...

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Jste dobrodruzi, kteří mají rádi roadtripy a cestování bez zbytečného plánování? Chtěli byste se každé ráno probouzet s jiným výhledem – jednou na hory, podruhé na vinice a pak třeba na hladinu ...

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Jsou to dva měsíce, kdy jsme zahájili boj proti epidemii onemocnění COVID-19. Zavedla se spousta opatření, která nám změnila život. Jak se ale život změnil těm, kteří již trpí vážným onemocněním ...

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

V Praze 8 po dvou vlnách samoobslužného bezplatného výdeje dezinfekce veřejnosti přichází třetí vlna s rozšířením výdeje i pro živnostníky a malé podnikatele. Výdej dezinfekce bude probíhat od ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO