V pražské zoo bylo pokřtěno mládě tapíra čabrakového

Včerejší odpoledne patřilo v pražské zoo jednomu z nejvzácnějších mláďat loňského roku. Malý tapír čabrakový, který si svým okouzlujícím zjevem získal velkou přízeň návštěvníků, byl pokřtěn. Kmotrou se stala herečka Lenka Krobotová, která tříměsíčnímu samečkovi dala jméno Budak Puntja, což znamená kluk Punťa.  

Malý tapír čabrakový se narodil 15. října 2015 matce Indah a otci Nikovi. Kvůli tmavé srsti zdobené světlými puntíky mu chovatelé začali pracovně říkat Puňťa. Přestože jsou drobné puntíky zejména na hrudi ještě viditelné, v posledních týdnech se mládě hodně přebarvilo a začalo se pyšnit světlou „vestičkou“ dospělých tapírů. Návštěvníci nedělních křtin tak napjatě očekávali, zda mu pracovní jméno zůstane, nebo dostane jiné.

Malému tapírovi čabrakovému jsou tři měsíce„Od kurátora Pavla Brandla jsem se dozvěděla, že až malý tapír dospěje, odejde do jiné, zřejmě zahraniční zoo. Jméno Puňťa se naší rodině moc líbí, ale má pro cizince složitější výslovnost. Tak jsme se nakonec rozhodli pokřtít mládě jménem Budak Puntja, což se dá přeložit jako kluk Puňťa. Slovo budak pochází z malajštiny a je to výraz právě pro kluka,“ odůvodnila výběr jména kmotra mláděte herečka Lenka Krobotová.

Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na méně než polovinu. Na vině je především těžba exotického dřeva tropických stromů a velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na člověkem využívanou půdu, např. plantáže palmy olejné. Kvůli ní přišlo mnoho tapírů o domov, další zůstali odříznuti ve zbylých ostrůvcích lesa, kde jen těžko hledají vhodné partnery. Celkový počet zvířat se podle odhadů pohybuje okolo pouhých 5 000 jedinců, přežívajících v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře. V ostatních částech svého původního areálu byl již tapír čabrakový vyhuben.

„Neuvěřitelně rychlé šíření plantáží palmy olejné nejenom v jihovýchodní Asii, ale také v Africe a Jižní Americe vede k ničení přírody a stalo se bezprostřední příčinou ohrožení řady druhů zvířat i rostlin. Protože jedním z hlavních úkolů moderních zoologických zahrad je podílet se na ochraně biodiverzity, nechceme, aby se v našem areálu prodávaly výrobky, které palmový olej obsahují. Proto mají nájemci našich restauračních zařízení ve smlouvách uvedeno, že ho nesmějí používat při přípravě pokrmů. Rovněž s našimi dodavateli jednáme o tom, aby do zoo dodávali "palm oil free" výrobky. Například ze třiceti položek sortimentu, kterým do naší zoo dodává společnost Mondelez, budou napříště obsahovat palmový olej jen dvě. A jak věřím, za čas už ani jedna,“ sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.