Právě se nacházíte:

Víkend otevřených zahrad

Stejně jako v loňském roce, i v tom letošním připravuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve spolupráci s NPÚ akci s názvem „Víkend otevřených zahrad“.

Na rozdíl od loňského prvního ročníku, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout pouze tři pražské zahrady, se v letošním roce do této akce zapojí i zahrady a parky různých krajů a památek, státních i soukromých, po celém území České republiky. Zájemci budou moci navštívit po všech krajích více než tři desítky zahrad a parků.
Kořeny akce vznikly ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Oslavy v České republice poprvé v roce 2010 inicioval Národní památkový ústav. Letos se podařilo oslovit objekty po celé České republice. Program tak bude plošně probíhat s výjimkou jednoho ve všech krajích a ve více než třech desítkách objektů, většinou s doplňkovým programem. Akce se koná pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.

Akce umožní všem milovníkům zahrad, parků a přírody objevovat skryté kouty historických parků, projít se běžně nepřístupnými zahradami a dozvědět se mnohé o zahradní kultuře v řadě komentovaných prohlídek a procházek.

Každý ze zúčastněných objektů má alespoň jeden z podstatných atributů, a to historický význam,  významný design, společenský význam, zahradnickou přitažlivost či význam pro životní prostředí.

Aktuální seznam lokalit, zapojených do Víkendu otevřených zahrad 2011 naleznete na webových stránkách www.szkt.cz, www.npu.cz