Právě se nacházíte:

Výstava Pět pohledů

Místostarosta MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit zahájil v pondělí 4.dubna výstavu Pět pohledů v Galerii Portheimka. Ta přivádí na Smíchov díla pěti známých českých výtvarníků: malířů Josefa Velčovského, Aleše Knotka a Václava Zoubka, sochaře Ladislava Janoucha a fotografa Ivana Krále. Zájemci mohou výstavu navštívit každý den od 13.00 do 18.00 s výjimkou pondělí až do konce dubna.

V Portheimce mají návštěvníci možnost shlédnout pět odlišných pohledů na výtvarné umění. „Na své si přijdou milovníci výtvarného umění ze všech oborů. Jsou zde vystaveny malířské obrazy, sochařské objekty a dokonce i fotografie“ doplnil místostarosta JUDr. Petr Lachnit.

Akademický malíř Josef Velčovský je znám svými peticko-surrealistickými obrazy s jemným nádechem erotiky. Jeho častým partnerem na výstavách bývá sochař Ladislav Janouch, který je znám svým zájmem o sportovní náměty, ale také symbolickými postavami s antickými názvy (Niké, Prometeus, Ikaros, Múzy a další).

Ty mu umožňují vyjádřit stále věčnou touhu lidstva po pokroku, ale také tragické momenty , které pokrok přináší. Protiváhou jsou ženské postavy a torza zpracované pomocí různých materiálů (kámen, dřevo, bronz.). Z jeho bohaté sochařské tvorby ve veřejném prostoru jmenujme jeho bronzovou sochu Tenista na pražské Štvanici, výzdobu stanice metra Českomoravská, šestimetrovou dřevěnou sochu Niké v hotelu Panorama v Praze, dřevěné reliéfy pro smíchovské nádraží či motolskou nemocnici a mnoho dalších, zejména kamenných soch.

Dalším vystavujícím malířem je Aleš Knotek. Zakládající člen umělecké skupiny TUNEL, člen skupiny TORZO a od roku 1995 člen S.V.U. MÁNES v Portheimce ukazuje obrazy pastelových barev se záhadnými a tajemnými symboly, které mají navodit klid a pohodu duše.

Akademický malíř Václav Zoubek, patří k malířům spíše expresivních obrazů krajin a zátiší, ale také velkých pláten ženských aktů robustních forem a odvážných pozic. Jeho obrazy žen jsou zpracovány zvláštní technikou novodobé imprese. Kromě toho, že maluje, je také ředitelem rakovnické Rabasovy galerie.

Skupinu doplňuje a ozvláštňuje fotograf Ivan Král s náladovými, zadumanými pohledy na krajinu Šumavy. K jeho zálibám patří také hledání nevšedních pohledů na Prahu – zajímá jej především architektura staré Prahy. Z této záliby nakonec vznikla výpravná fotografická publikace s názvem Naše Praha oceněnou Ministerstvem kultury ČR jako Kniha roku 2000.

www.praha5.cz