VZP má ve zdravotně pojistném plánu zvýšení plateb za klienta

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatí příští rok v průměru za klienta o 4,1 procenta více. Zatímco letos vydala za jednoho pojištěnce 22.988 korun, příští rok to má být 23.930 korun, tedy o 942 korun víc. ČTK to dnes řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Vyplývá to podle něj z propočtu dopadů úhradové vyhlášky na rok 2014. VZP už ji zapracovala do zdravotně pojistného plánu, který správní rada schválila. 

"Není důvod k omezování péče, VZP počítá s nárůstem plateb za klienty prakticky ve všech segmentech zdravotních služeb," zdůraznil Tichý. 
    
Podle propočtů VZP pro celý systém zdravotního pojištění, tedy ne jen pro VZP, by mělo příští rok dostat přidáno 136 z celkového počtu 149 nemocnic. Méně než letos dostane 13 nemocnic - provedly už změnu struktury péče a snížení plateb na tuto změnu reaguje, vysvětlil Tichý. 
    
Úhradová vyhláška podle návrhu ministerstva zdravotnictví počítá v příštím roce s 235 miliardami korun na zdravotní péči, což je o deset miliard korun víc než letos. Do zdravotnictví půjde o 4,7 miliardy korun víc z odvodů státu, zhruba o šest miliard má narůst výběr pojistného. 
    
Podle lékařů, nemocnic, odborů i pacientů ale navýšení nestačí pokrýt výpadky příjmů, které způsobily rostoucí DPH a omezení v letošní úhradové vyhlášce. Více peněz se dožadují nemocnice, ambulantní specialisté, zubaři i lázně. Podle ministra Martina Holcáta ale není možné všem vyhovět, na to by prý potřeboval místo deseti miliard přidat 50 až 60 miliard korun. 
    
Podle propočtů VZP je možné z plánovaných příjmů výdaje na péči navýšit. VZP počítá s nárůstem v průměru 4,1 procenta, lázeňství přidá 11,2 procenta, lůžkové péči 7,1 procenta. V ambulantní sféře bude nárůst dvě procenta, přičemž u zubařů 3,8 procenta a u gynekologů 3,9 procenta. 
    
Ministr při představení vyhlášky uvedl, že by měla systém stabilizovat a měla by být závazná pro všechny zdravotní pojišťovny. Doposud hradí zaměstnanecké pojišťovny nemocnicím méně než VZP. Podle vyhlášky by měly všechny pojišťovny platit dané nemocnici za tutéž péči stejně, rozdíly mezi nemocnicemi přitom možné jsou dál. 
 
zdroj: ČTK