Za vraždu bývalého kolegy poslal soud muže na 20 let do vězení

Městský soud v Praze včera potrestal dvacetiletým vězením devětatřicetiletého Tomáše Oščádala za vraždu šestašedesátiletého muže. Bývalého kolegu z práce podle žalobce ubil na začátku února tupým předmětem kvůli penězům a tělo pak uložil do kufru auta, které nechal zaparkované na sídlišti. Dále údajně předstíral únos a žádal po manželce zavražděného výkupné s hrozbou zabití jejího syna. Verdikt zatím není pravomocný, žalobce i obhájce si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Podle soudkyně Marie Markové se nepodařilo prokázat tvrzení žaloby, že Oščádal přijel 1. února dopoledne k domu svého známého s úmyslem vraždit. Důkazy prý nasvědčují tomu, že chtěl vyjednávat o penězích. Otázka, zda si na místo činu přinesl vražednou zbraň, nebo použil nářadí v garáži zavražděného, zůstala neobjasněná. Následovala hádka a Oščádal vraždil zřejmě v afektu. Nával vzteku potvrdili také znalci v oboru psychiatrie.

Žalobce žádal pro Oščádala výjimečný trest, protože prý vraždil s úmyslem obohatit se a způsob usmrcení muže byl obzvlášť trýznivý. Podle vyšetřovatelů jej ubil dvaceti ranami tupým předmětem, přičemž ani jedna z nich nebyla smrtelná a oběť zemřela po několika desítkách minut útrap kvůli vykrvácení. Oščádal následně stále krvácejícího muže naložil do kufru auta a kolem krku mu silně utáhl umělohmotnou pásku.
 
Auto pak zaparkoval na sídlišti v Praze 5. Několik dní psal výhružné sms manželce oběti, ve kterých žádal deset milionů korun, jinak zabije jejího syna. Žena se ale spojila s policií. Oščádal třikrát nepřijel na smluvené místo, kde si měl vyzvednout tašku s penězi. Když při dalším pokusu dorazil na dálnici D5 za Prahou, zadržela jej zásahová jednotka.
 
Oščádal před soudem svého činu litoval a uvedl, že mu není jasné, jak se vše mohlo stát. Má také prý výpadky paměti. Popisoval, že byl ve vážné finanční nouzi a chtěl peníze hlavně pro rodinu. Podle jeho obhájce šel za svou obětí pouze poníženě vyjednávat, protože cítil naději, že ačkoliv se "neměli příliš v lásce", mohl mu poskytnout finance. Tragédie je prý důsledkem afektu, stejně jako jeho "nesmyslný" plán s výkupným. Podle dřívějších informací médií byl zavražděný známý tím, že půjčoval peníze na úrok.
 
zdroj: ČTK