Začaly zápisy do prvních tříd

Na základních školách včera odstartovaly zápisy do prvních tříd. Podle odhadů ministerstva školství k nim zamíří 132.000 dět, tedy asi o 7000 víc než loni. Budoucí prvňáčky čeká rozhovor s paní učitelkou, budou také malovat obrázky nebo recitovat říkadla. Česko totiž jako jedna z mála zemí v EU přihlíží při zápisech kromě věku i k takzvané školní zralosti. Rodiče by si neměli zapomenout vzít k zápisu občanský průkaz a rodný list dítěte. Termíny zápisu si pořádá každá škola sama, musí je však uskutečnit do 15. února.

Letos připadl začátek zápisů na neděli, některé školy to ale od pořádání zápisů neodradilo. Například 14. ZŠ v Plzni uspořádala pro děti a rodiče zábavné odpoledne s krtečkem.

Každá škola přijímá přednostně děti ze své spádové oblasti, uchazeče odjinud může přijmout, jen pokud má volné kapacity. Většina škol sice kvůli slabým populačním ročníkům bez problémů přijímá, například na sportovní nebo jazykové školy ale může být nával. K zápisům mohou přijít i děti, kterým bude šest let až v průběhu následujícího školního roku. V tom případě ale musejí přinést doporučení ze školské poradny, případně od lékaře.

Potvrzení od odborného lékaře nebo psychologa musejí předložit i rodiče žádající pro svého potomka odklad povinné školní docházky. Každý rok má odklad až pětina dětí, častěji chlapci než dívky. Žádost musejí rodiče podat řediteli školy nejpozději do 31. května.

zdroj: ČTK