Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Záchytné parkoviště podél nové trasy metra A zřejmě bude

10. 04 2012 | U nové části metra A z Dejvické do Motola možná nakonec jedno záchytné parkoviště P+R (Park and Ride) vznikne. Praha se nyní pokouší přepracovat projekt na výstavbu terminálu u stanice Veleslavín tak, aby náklady na vybudování parkoviště nezatížily městský rozpočet. ČTK to řekl náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Na únorovém jednání výboru dopravy pražského zastupitelstva zaznělo, že u nové trasy žádné záchytné parkoviště nebude a cestující ze středních Čech budou muset parkovat v ulicích města. Toho se Pražané obávají.

"Přepracováváme projekt tak, abychom mohli i s minimálními náklady parkoviště vybudovat. Pokud se nám podaří vyřešit pohyb autobusů u stanice, mohlo by na Veleslavíně vzniknout až 200 parkovacích míst," řekl ČTK Nosek. Podle Noska město nyní zvažuje i variantu, že by u stanice Veleslavín nebylo odstavné parkoviště pro autobusy. Ty by v místě pouze zastavovaly. Parkovat by pak mohly ve Vokovicích nebo u letiště.

Praha se potýká s nedostatkem záchytných parkovišť. Nosek si proto také nechal zpracovat studii, která by měla vytypovat další místa, kde je možné za minimálních nákladů vybudovat parkoviště P+R. "Zhruba za dva měsíce bychom mohli mít seznam těchto míst," poznamenal Nosek. Podle něj připadá v úvahu i spolufinancování parkovišť pomocí zapojení soukromého kapitálu (PPP projekt).

U stanice Veleslavín mělo původně vzniknout parkoviště pro 600 aut. Počítalo se s výstavbou několikapodlažního objektu, v kterém by byl i autobusový terminál. Náklady ale měly činit asi 1,3 miliardy korun, na což Praha nemá peníze.

Pokud by se parkoviště nepostavilo, neměli by řidiči z Kladenska a dalších částí Středočeského kraje kde parkovat. Nejbližší parkoviště P+R jsou na Zličíně a v Nových Butovicích, ty ale jsou na trase B a bývají už brzy ráno plné.

Na území metropole je 17 parkovišť P+R s kapacitou zhruba 2900 míst. Nedostatek záchytných parkovišť dlouhodobě kritizuje sdružení Auto*Mat.

Nový úsek metra bude měřit přes šest kilometrů a měl by být zprovozněn v roce 2014. Jeho součástí budou čtyři nové stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Stavba bude stát zhruba 19 miliard korun. Část peněz Praha získá z EU, na část si půjčí od Evropské investiční banky (EIB).

zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Bydlení s industriální duší: YIT zahájila přeměnu továrny Meopta na exkluzivní projekt Parvi Cibulka

Developerská společnost YIT revitalizuje bývalou továrnu Meopta, jejíž proměnou vytvoří nový rezidenční projekt Parvi Cibulka. Vznikne zde 149 moderních nízkoenergetických bytů, které budou ...

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Základní škola Cesta k úspěchu reaguje na přání rodičů svých žáků

Soukromou základní školu Cesta k úspěchu, která se zaměřila na vzdělávání nadaných a talentovaných dětí založil Stanislav Svoboda před 13 lety. Od letošního září na ni budou moci žáci absolvovat ...

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Prozkoumejte Česko v autě s unikátní obytnou přestavbou

Jste dobrodruzi, kteří mají rádi roadtripy a cestování bez zbytečného plánování? Chtěli byste se každé ráno probouzet s jiným výhledem – jednou na hory, podruhé na vinice a pak třeba na hladinu ...

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Každý 10. rodič dočasně přerušil své zaměstnání, aby neohrozil vážně nemocného člena domácnosti

Jsou to dva měsíce, kdy jsme zahájili boj proti epidemii onemocnění COVID-19. Zavedla se spousta opatření, která nám změnila život. Jak se ale život změnil těm, kteří již trpí vážným onemocněním ...

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

Dezinfekce pro živnostníky a malé podnikatele

V Praze 8 po dvou vlnách samoobslužného bezplatného výdeje dezinfekce veřejnosti přichází třetí vlna s rozšířením výdeje i pro živnostníky a malé podnikatele. Výdej dezinfekce bude probíhat od ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO