"Během návštěvy Olomouckého kraje (...) tomuto projektu vyslovili podporu jak podnikatelé, tak i třeba hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil," řekl Ovčáček. Zeman o plánu výstavby evropské vodní cesty hovořil také při své loňské návštěvě Polska, kde mu podporu vyjádřil tamní prezident Bronislaw Komorowski.
Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) podle informací z minulého týdne plánuje soutěž na studii kanálu Dunaj-Odra-Labe zastavit. Prachař Hospodářským novinám řekl, že se chce zaměřit na menší projekty, jako je splavnění Labe u Děčína a Přelouče. Prachař argumentuje mimo jiné tím, že na projektu podle něj neexistuje mezinárodní shoda.
Zeman bude pravděpodobně o stavbě kanálu hovořit na jednání vlády, které chce v blízké době navštívit. "V každém případě předpokládám, že pan prezident o tomto tématu bude hovořit se všemi možnými partnery i v zahraničí," dodal Ovčáček.
Prezident při návštěvě Olomouckého kraje řekl, že by projekt mohl napomoci s řešením nezaměstnanosti v regionu. Podle něj by na stavbě po dobu 15 let pracovalo 60.000 lidí. "Plně respektuji i argumenty proti této stavbě. Domnívám se, že řešením by bylo zpracování solidní studie proveditelnosti," podotkl Zeman.
Prezident je zastáncem průplavu, který by spojoval Labe, Dunaj a Odru. Podle něj by pomohl nastartovat české hospodářství. Zeman prosazoval projekt i při nedávné návštěvě Evropského parlamentu. Komise Akademie věd pro životní prostředí koncem února uvedla, že výstavba kanálu nemá nyní ekonomické, sociální ani ekologické opodstatnění. Stavba by byla podle akademiků jedním z největších zásahů člověka do fungování zbytků relativně přirozených ekosystémů ČR a střední Evropy kvůli krátkodobému ekonomickému prospěchu. S výstavbou proto zásadně nesouhlasí.
zdroj: ČTK