Zeman poveze do Číny jako dary křišťálový lustr, jabloň a vína

Český prezident Miloš Zeman při cestě do Číny navštíví města Čcheng-tu, Tchien-ťin a Peking. V hlavním městě se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem, který pro něj uspořádá státní večeři. Zeman do Číny přiveze jako dary křišťálový lustr, českou odrůdu jabloně a tuzemská vína. Novinářům to dnes řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček a šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Návštěva se uskuteční od 24. do 27. října.

Zeman dnes řekl, že má při cestě do Číny dvě priority. Jednou z nich prý je pomoc exportérům, a to hlavně v oblasti investičních celků. Druhou prioritou je přitáhnout čínské investice, turisty a studenty do Česka, s čímž podle něj do jisté míry souvisí i čínský zájem na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Zeman poznamenal, že čím více účastníků tendru na dostavbu Temelínu bude, tím větší šance je snížit cenu.
 
Prezident na návštěvu Číny odletí ve čtvrtek. Kvůli časovému posunu ale oficiální program začne až v pátek, kdy Zeman zahájí Západočínský mezinárodní veletrh. Mezi vystavovateli tam budou společnosti Škoda a PPF nebo zástupci českého sklářského a leteckého průmyslu.
 
V sobotu se český prezident setká s představiteli a zaměstnanci společnosti Home Credit China a večer se vydá rychlovlakem do Pekingu. V hlavním městě stráví dva dny, zúčastní se česko-čínského podnikatelského semináře, potká se s vedením Bank of China a bude besedovat s čínskými studenty. V sobotu večer bude na české ambasádě zahájena výstava k 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Čínou.
 
Hlavní část programu je naplánována na konec Zemanovy cesty, kdy se v pondělí nejprve setká s čínským premiérem a posléze i s prezidentem. Po jejich schůzce budou podepsány smlouvy a dohody mezi Českem a Čínou. Zástupci Hradu již v minulosti uvedli, že k podpisu je připravena asi desítka smluv.
 
Čínský prezidentský pár od Zemana dostane křišťálový lustr. "Aby měl i osobní patinu a osobní punc, tak jsme nechali vyhotovit speciální přívěsky," řekl Forejt. Ty jsou opatřeny znaky znamení čínského horoskopu, ve kterých se narodili čínský prezident a jeho žena. Druhým dárkem je sazenice jabloně Jarka, která by měla plodit červená jablka. Dalším pak sada šesti vín z českých a moravských vinic.
 
zdroj: ČTK