Zóna placeného stání v Praze 5

Zastupitelé městské části Praha 5 odsouhlasili dne 13. prosince 2011 zavedení Zóny placeného stání (ZPS) v rozsahu tzv. 1. etapy, tedy na území centrální části Smíchova a části Košíř (Zóna A).

Zastupitelé také odsouhlasili, aby si parkovací karty pro rezidenty i abonenty mohli zakoupit i zájemci z řad obyvatelů ostatních částí na území Prahy 5. Toto opatření jim zaručuje stejné podmínky pro parkování v centru Prahy 5, jako rezidentům a abonentům žijícím v Zóně A..

Projekt zavedení zón placeného stání podpořila analýza tzv. „dopravy v klidu“. Ta jednoznačně prokázala, že zavedení placeného parkování je v Praze 5 žádoucí. K důvodům podporujícím placené parkování patří především vysoká obsazenost stávajících parkovacích míst dopravními prostředky nerezidentů a zhoršené životní prostředí v centru Prahy 5.

Projekt je postaven na tzv. smíšeném modelu ZPS, který umožňuje všem držitelům parkovacích karet parkovat ve vymezeném území a zároveň návštěvníkům nebydlícím na území Prahy 5 dovoluje zaparkovat své vozidlo a zaplatit hodinovou sazbu v parkovacím automatu. I nadále zůstanou zachovány zóny parkování s čistě oranžovou a zelenou barvou (krátkodobé a střednědobé parkování pro návštěvníky) dle současných pravidel ZPS.

Návrh projektu nyní směřuje na Magistrát hl. m. Prahy, který rozhodne o realizaci příslušných kroků pro zavedení ZPS na vybraném území Prahy 5.

www.praha5.cz